0

Zayıflamak İsterken Yapılan Yanlışlar

zayıflamak isterken yapılan yanlışlarGünümüzde, gerek sağlıksız beslenme, gerekse yaşam koşulları dolayısı ile, zayıflamak, pek çok kadının en çok istediği şeylerden bir tanesi halini almış durumda. Zayıflamak istiyorum diyoruz, ama zayıflamak isterken yapılan yanlışları, zayıflamak için doğru bilinen yanlışların neler olduğunu pek çoğumuz bilmiyoruz. Yazımız içerisinde, merak ettiğiniz bu bilgilerin aktarımını, zayıflamak ile ilgili nelerin doğru olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Zayıflamak İçin Doğru Bilinen Yanlışlar
Zayıflamak İçin Yapılan Yanlışlar

Eğer, zayıflamak istiyorum diyorsanız, hedefiniz kas değil, yağ kaybetmek olmalıdır. Vücudunuzun su kaybetmesi ile, tartıda kilonuzun azaldığını görmeniz, sizin sağlıklı şekilde zayıfladığınız anlamına gelmez. Zayıflamaktaki temel amaç, verilen kilonun yağ kaybından oluşmasıdır. Bu nedenle, zayıflama sürecinde nasıl beslendiğinizin çok büyük önemi bulunmaktadır. Gün içerisinde almanız gereken kalorinin altında kalori almanız, sizin için zayıflamak anlamına gelir. Ancak, bunun, katı, ünlülerin uyguladığı, tek yönlü beslenme ile gerçekleştirildiği diyetlerle yapılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Zayıflamak isterken yağ tüketmemenin şart olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Biraz önce de söz ettiğimiz gibi, zayıflamak sürecinde kaybetmeniz gereken şey yağdır. Eğer siz yağ tüketmez iseniz, vücudunuz elinde bulunan yağları depolamaya başlar, ve siz zayıflarken yağ kaybetmezsiniz. Bu nedenle, zayıflama sürecinde hangi yağı ne kadar yediğinizi bilmeniz çok önemlidir. Tüketirken dikkat etmeniz gereken şey ise karbonhidratlardır. Glisemik İndeksi yüksek karbonhidrat tüketirseniz sizin kan şekerinizde ani değişimler söz konusu olacağından, harcadığınız tüm çaba boşa gidebilecektir. Bu nedenle, ne tükettiğinizi, ve ne tüketmemeniz gerektiğini doğru bilmeniz çok önemlidir.

Sadece spor yaparak zayıflayacağınızı düşünmek de sizin için yanlış bir bilgidir. Spor yapmak, size kalori yakmak konusunda yardımcı olabilir, ancak, gün içerisinde aldığınız kalorinin, yapacağınız sporla çok yakından ilişkisi bulunmaktadır. Yapacağınız sporun, diyetisyen, ya da spor hocanız ile birlikte, yaşınız, sağlık durumunuz, ve kilonuza göre belirlenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde, hiç istemediğiniz sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanında, sporu bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerektiğini, ve sağlıklı yaşam için sporun şart olduğunu da unutmamalısınız. Sadece zayıflamak istiyorum dediğiniz için spor yapmanız çok yanlıştır.

Zayıflama sürecinde kendinizi meyve, ve sebzelerden yoksun bırakmak da sizin için büyük yanlış olacaktır. Her gün mutlaka meyve, sebze tüketimi gerçekleştirmelisiniz. İçeriklerinde bulunan lif dolayısı ile metabolizmanızı hızlandıracak olan bu besinler, vitamin, ve mineralleri dolayısı ile de sizin sağlıklı olmanıza, diyetinizde eksik kalan, ancak vücudunuzun gereksinim duyduğu besinleri almanıza yardımcı olacaktır. Meyve şekerinden korkmadan, günde 5 – 6 porsiyon meyve tüketimi gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Özellikle içi kırmızı olan greyfurtlar; ve ekşi yeşil elmaların, diyetinize çok önemli katkıları bulunacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki konu vardır: meyvelerin kendilerini yemeli, suyunu içmenin de aynı etkiyi yarattığını düşünmemelisiniz. Bir diğer detay da, sebzeleri, olabildiğince çiğ tüketmeye çalışmanızdır. Yemeklerinizi çok fazla pişirmemelisiniz. Bu sayede, içeriğindeki lif, vitamin, ve minerallerden daha güzel yararlanmanız olanaklı hale gelecektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.