0

Yazın Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

yazın kilo vermenin yollarıİçerisinde bulunduğumuz yaz aylarında, çok terlememiz nedeni ile çok sıvı tüketimi gerçekleştiriyor; hal böyle olunca da, hangi sıvının kalorisinin ne olduğunu bilmediğimizden dolayı, yazın kilo alma sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Pek çoğumuz, içtiğimiz limonata, kahve, ya da çayın da, sıvı kaybının yerine konulmasında bize yarar sağladığını düşünüyor; ama yanılıyoruz… Bu sıvıların pek çoğu bize kalori; ve kilo alımı olarak geri dönüyor. Peki yazın kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz? Yazın kilo vermenin yolları neler? Yazın kilo vermek için ne yapmalıyım diyen bir kişi nelere dikkat etmeli? İşte yazımız içerisinde tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…Radyo Dinle

Yazın Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı?
Yazın Kilo Vermek İçin Neler Yapmalıyım?
Yazın Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

• Her şeyin öncesinde, yaz aylarında ter; ve idrar yolu ile mineral kaybı yaşadığınızı unutmamalı, ve bu kaybı telafi etmelisiniz. Bunun için suyunuzun içerisine Himalaya tuzu ejkleyebileceğiniz gibi, maden suyu tüketimi de gerçekleştirebilirsiniz. Maden suyu tüketiminde, meyveli olanları değil, özellikle sade; ve belirli markaların ürünlerini tüketmelisiniz. Asitli içecekler, limonata, ayran, soğuk çay, meyve suyu… gibi soğuk, sizi serinleten, ancak içerisinde kalori bulunan içecekleri günde iki bardaktan fazla tüketmemeli, olabildiğince çiğ, taze sebze – meuveleri tercih etmelisiniz. Bu yiyecekleri buzdolabında saklamanız halinde, gerekli serinletici etkilerinden en üst seviyede yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

• Yazın kilo vermenin yolları arasında yer alan bir diğer unsur da, her saat bir bardak su içmektir. Bu sayede hem metabolizmanızı daha hızlı çalıştırır, hem sıvı kaybınızı telafi edersiniz, hem de içeceğiniz bir bardak suyun ardından hissedeceğiniz “Oh be…!” şeklindeki serinlik; ve rahatlığı yazın en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde hiç bir şeye değişmezsiniz… Eğer sade su içmeyi sevmiyorsanız, suyunuzun içerisine salatalık dilimleri, limon dilimleri ekleyebilir, bitki çaylarınızı soğutup içebilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken, içerisine kesinlikle şeker eklememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Yemeklerinizin pişirme şekillerinin, haşlama, buğulama, ya da fırında pişirme, veya ızgara olmasına özen göstermelisiniz. Kızartmadan ise kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi halde, bu şekilde, hem sebzelerin vitamin; ve mineral değerleri azalacak; hem de içerisinde bulunan yağ dolayısı ile kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle kızartmadan, özellikle yaz sıcağında, kesinlikle uzak durmalısınız.

• Her öğünde mutlaka salata tüketimi gerçekleştirmelisiniz, ve salatalarınızın içerisinde nane ile birlikte salatalık bulunmalı. Nanenin serinletme etkisi, salatalığjn içeriğinde bol su bulunması… gibi unsurlar, sizi hem sıcağa karşı korur, hem sıvı gereksiniminizi karşılarken, hem de yazın kilo vermenin yolları arasında yer alan salata, sizin uzun süre tok kalmanızı olanaklı hale getirmektedir.

• Yazın kilo vermek için ne yapmalıyım diyorsanız, tuz tüketimine de dikkat etmelisiniz. Özellikle yaz aylarında terlediğimiz için bol tuz alımının gerektiğini düşünebiliriz; ama bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Gerekli mineral ihtiyacınızı karşılamanıoz için yapmanız gerekenleri zaten size şu ana kadar belirttik. Tuz tüketimi hem vücudunuzda ödem ile birlikte şişkinliğe neden olmakta, hem de sıvı gereksiniminizi arttırmakta, içinizi yakmaktadır. Bu nedenle alacağınız hazır yiyeceklerin içeriğinde tuz bulunmayanlarını tercih etmeli, ve kendi yaptığınız yemeklere tuz eklememelisiniz. Tadına bakmadan hiç bir yiyeceğe tuz atmamalısınız…

• Fas-food tarzı, kolay, ve hızlı hazırlanan her türlü yiyecekten uzak durmanız gerekmektedir. Yazın kilo almamak için tüketmemenizin önerildiği bu yiyecekler içeriklerinde hem bol miktarda tuz, hem trans yağlar, hem de çok miktarda kalori bulundurmaktadır.

• Tatlı gereksiniminizi hamurlu tatlılarla değil de, günde iki top dondurma ile gidermeye çalışmalısınız. Bu sayede, hem az kalori; ve yağ almış; hem de serinlemiş olursunuz. Hamur tatlıları kızartılarak pişirildiklerinden, hem yağ, hem şeker; hem de kalori miktarları oldukça fazladır; ve kilo almaya neden olmaktadırlar.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.