0

Uyuyarak Nasıl Zayıflanır?

uyuyarak nasil zayiflanirBiliyor musunuz, uyuyarak kilo vermek mümkün… Belki şaşırdınız; haklısınız da, çünkü biliyoruz ki zayıflamak için kalori harcamak; ve bunun için de hareket halinde olmak gerekiyor. Ama, etrafımıza şöyle bir baktığımızda da görüyoruz ki, gün içerisinde çok hareket eden bazı insanların zayıfladıkları da söylenemez. İşte işin sırrı da tam bu noktada ortaya çıkıyor: gün içerisinde çok hareket ediyorsanız, zayıflamak için spor salonlarına gitmek yerine iyi uyumalısınız… Gerçekten, uyuyarak nasıl kilo verilir? Uyuyarak nasıl zayıflanır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…Radyo Dinle

Uyuyarak Nasıl Kilo Verilir?
Uyuyarak Nasıl Zayıflanır?

Uyuyarak kilo vermek mümkün… Çünkü, uyku, tıpkı tarçının kan şekerini dengelediği gibi, sizin açlık seviyenizi dengeliyor; ve bunun için de hormonların kontrolünü olanaklı hale getiriyor. Eğer uzun süre uyanık kalırsanız, daha fazla acıkıyorsunuz. Böyle olunca da daha çok kalori alıyorsunuz. Ama uyusanız, daha az kalori alacaksınız. Bu nedenle, gün içerisinde, 6 – 8 saatlik zamanınızı mutlaka uykuya ayırmalısınız.

Uykuya ayırdığınız zaman kadar, verdiğiniz önemin de yeterli olması gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle soğuk kış gecelerinde, televizyon karşısında dizi izlerken uyukladık, sonrasında da kendimize, sefil uykunun daha tatlı olması gibi bahaneler uydurduk. Yatağımıza geçtiğimizde uykumuzun kaçtığını gördük; çünkü uyku kalitemiz bozuldu… Bu nedenle, belimiz kalınlaştı aslında, çünkü sonraki gün, vücudumuz hep stres altında oldu… İşte bu nedenle kaliteli uyku çok önemli. Bu anlamda yapmamız gereken şeyler ise aslında hiç de zor değil: Yatak odasının sadece uyumak için kullanılması, uyumadan önce elektronik cihazlardan, telefondan, bilgisayardan uzak durmak, ışığı azaltmak, alkol, kahve, yeşil çay kullanmamak… kaliteli uyku için yeterli şartlar.

Akşam yemeğini en geç 20:00’da tüketmeli, sonrasındaki atıştırmalıklarınızı ise bilinçli şekilde seçmelisiniz. Dondurmalar, abur cubur olarak nitelendirilen yüksek kalorili, glisemik indeks bakımından tercih edilmeyen gıdalar, sizin uyuyana kadar yeniden acıkmanıza, dolayısı ile de midenizin kazınmasına neden olacağı gibi, acıkarak uyanmanıza da sebep olabilir, ve bu durum, bir sonraki gün daha fazla yemek yemenizin nedeni haline gelir. Bu nedenle, akşamları meyve, çiğ kuruyemiş, bitki çayları tüketmek, sizin için çok daha mantıklı bir yöntem olarak belirtilmektedir.

Sabahları erken uyanarak spor yapmak da, sizin uyuyarak kilo vermek için yapabileceğiniz bir diğer yöntem. Bu anlamda, akşam yarım saat erken uyuyup, sabah yarım saat erken uyanabilir; ve kendinize spor için zaman yaratabilirsiniz. Ama, gece uyumadan önce spor yapmayı tercih etmemelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.