0

Hangi Sporu Yaparsam Çabuk Zayıflarım?

hangi sporu yaparsam çabuk zayıflarımBu yazımızda sizin vücut tipinize hangi sporun uygun olduğundan söz etmeye çalışacağız. Hangi sporu yapmalıyım, hangi sporu yaparsam zayıflarım, ya da hangi sporu yaparsam çabuk zayıflarım şeklindeki sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz doğru adreste olduğunuzu belirtelim; ve dilerseniz zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizin için gerçekleştirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Hangi Sporu Yaparsam Çabuk Zayıflarım?
Hangi Sporu Yaparsam Zayıflarım?
Hangi Sporu Yapmalıyım?

Elma Tipi Vücut: Vücudunuzun üst kısmı alt kısmına göre daha geniş ise, bacaklarınız ince, bel kıvrımınız da fazla değil ise, elma tipi vücudunuz var demektir. Ve sizin için en uygun sporun pilates olduğunu belirtebiliriz. Bisiklet, yüzme, cross trainning gibi spor türleri de, elma tipi vücudu bulunanların çabuk zayıflamasını olanaklı hale getirmektedir. Bu spor türlerinde elma tipi vücudun hedefi, beli biraz daha kıvrımlı hale getirmek, ancak bu sırada yağ oluşumunu da önlemek, bacakları biraz kalınlaştırarak kas yaptırmak, aynı zamanda üst bedenden kilo vermeyi sağlamaktır. Elma tipi vücut yapısına sahip olanların, söz konusu sporları yaparken dikkat etmeleri gereken nokta ise, eklemlerin zorlanmaması konusunda hassas olunması, herhangi bir probleme mahal verilmemesinin gerekliliğidir.

Armut Tipi Vücut: Vücudunuzun alt tarafı, üst tarafına göre daha kalın ise armut tipi vücudunuz var demektir. Basenleriniz, kalçalarınız kalın, beliniz kavisli, omuzlarınız ise dardır. Yapılması önerilen spor türleri, koşu, tempolu yürüyüş, çok kuvvetli koşunun ardından yürüyüş, ve hafif pilates hareketleridir. Hedef basen, ve kalçalardaki yağları eritmektir. Ayrıca, vücudun üst tarafını kuvvetlendirmek için de hafif ağırlıklar kaldırılabilir; ve şınav çekilebilir. Ancak kesinlikle bisiklete binilmemelidir. Bisiklet, basen, ve kalçalarda kas yapımına neden olarak, söz konusu bölgelerin daha da kalınlaşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kum Saati Tipi Vücut: Bu vücut tipinde alt beden ile üst beden orantılıdır. Bel biraz kıvrımlı, omuzlar ise geniştir. En şanslı vücut tipi kum saati vücut tipidir; ancak tek dezavantajları, sırt bölgesinin çabuk yağlanarak ağrıyabilmesi, ve göğüslerin büyüyebilmesidir. Spor yaparlarken dikkat etmeleri gereken konu: alt beden ile üst beden arasındaki orantının kaybedilmemesinin gerekliliğidir. Sırt ağrılarının oluşmaması adına hafif ağırlıklar kullanılabilir; ve esneme bantlarında çalışılabilir. Bunun dışında, her türlü kardiyo egzersizi yapabilen kum saati tipi vücut, koşu, yürüyüş, yüzme, dans… gibi, istediği her şeyi, alt ile üst beden orantısını korumak kaydı ile rahatlıkla yapabilir.

Dikdörtgen Tipi Vücut: Bu vücut tipinde, alt ve üst beden dengeli, orantılıdır, ancak kollar, ve bacaklar uzun, bel ise hafif kıvrımlıdır. Dikdörtgen tipi vücut genellikle zayıftır. Yapacakları egzersizler ile kalça; ve onuzları kuvvetlendirmeleri, bu sayede bel kıvrımını ortaya çıkartmaları hedeflenmektedir. Her tür kardiyo egzersiz, dikdörtgen tipi vücut için uygundur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.