0

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

Yaz sebzelerinin yeri başkadır. Ve her şeyin öncesinde, yaz aylarında yapılan yemeklerin, yaz sıcaklarına uygun; yani hafif olması gerekir. Bu da ancak, az yağlı, etsiz, haşlanmış; ya da buğulama tarzı pişirilen yemeklerle mümkün olabilmektedir. Barbunya, tam da bu şekilde hazırlanabilecek, sevilen bir sebzedir. Öyle ki, yaz aylarında, fiyatı düştüğünde alınan barbunya, kış aylarında tüketilebilmesi adına konserve şeklinde hazırlanabilir. Peki biz, mevsiminde barbunya yemek istediğimizde, zeytinyağlı barbunyayı nasıl hazırlayabiliriz? Tam da bu noktada sizlere, zeytinyağlı barbunya nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan zeytinyağlı barbunya tarifini aktarmak istedik.Radyo Dinle

Zeytinyağlı Barbunya İçin Gerekli Malzemeler:

*Maydanoz
*Zeytinyağı
*2 kaşık salça
*1 tane soğan
*1 tane patates
*1.5 bardak barbunya

Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

■ Ayıklamış olduğunuz barbunyaları, düdüklü tencerede on dakika haşlayın ve sonrasında siyah haşlama suyunu dökün.
■ Düdüklü tencerenin içerisine zeytinyağını koyup, üzerine de yemeklik doğradığınız soğanı ilave edin.
■ Soğanlar biraz kavrulduktan sonra, üzerine, küp şeklinde doğradığınız patatesleri ilave edin.
■ Salçayı ve tuzunu da ilave edip patatesleri yeterince kavurun; salçanın ise ezilerek erimesini sağlayın.
■ Barbunyayı malzemelerin üzerine ilave edip, malzemeleri iki parmak geçecek kadar da su ilave ederek, bütün malzemeleri bir kere karıştırın.
■ Düdüklü tencerenin kapağını kapatın ve kaynamaya başlamasının sonrasında on dakika pişireceğiniz zeytinyağlı barbunyayı ocaktan alın.

Zeytinyağlı barbunya tarifi bu kadar kolaydır. Ilık ya da soğuk olarak servis edebilir ve servis sırasında yemeğin üzerine, ince kıyılmış maydanoz ilave edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.