0

Köy Biberi Turşusu Nasıl Yapılır?

Turşu, hem probiyotik olması, hem de iştah açması dolayısı ile yemeklerin yanında tüketilmesi önerilen, bu nedenle de yaz aylarında sıklıkla yapılan aparatifler arasında yer almaktadır. Ve aslında turşunun en güzel yanı, bir sefer hazırlanıp, kullanılıncaya kadar beklemede bırakılmasıdır. Bu nedenle pek çok kişi, bir gününü ayırıp turşu hazırlamayı sever. Sonrasında yemeklerin yanına eklenmesi kolay olmaktadır. Köy biberi turşusunu ise tüketmek için çok beklemeye gerek yoktur. Köy biberi turşusunun yapılışı kolaydır. Bir gün içerisinde hazırlanıp, sofradaki yerini alabilecek hale gelebilir. Peki köy biberi turşusu nasıl yapılır?Radyo Dinle

Köy Biberi Turşusu İçin Gerekli Malzemeler.

*3 diş sarımsak
*3 kaşık sıvı yağ
*3 tutam tuz
*1/2 bardak elma sirkesi
*3 bardak su
*10 tane köy biberi

Köy Biberi Turşusu Nasıl Yapılır?

■ İşe ilk olarak suyu kaynatmakla başlayın ve sonrasında içerisine tuzu, sirkeyi ve yağı ilave edin.
■ Suyu, içerisindeki malzemelerle birlikte kaynatmaya devam ederken, köy biberini yıkayıp, bıçak yardımı ile uç kısımlarından yukarıya doğru hafifçe kesin.
■ Hazırlamış olduğunuz biberleri kaynamakta olan suyun içerisine atıp, renkleri sararana kadar, ortalama on dakika pişirin.
■ Suyun içerisinden aldığınız biberleri, kavanozun içerisine yerleştirip, üzerlerine de ezilmiş olan sarımsakları ilave edin.
■ Köy biberi turşusunun yapılışını tamamlamak için, sirkeli suyu soğutup, kavanozun içerisine, soğutmuş olduğunuz sirkeli suyu da ilave edin.
■ Hazırlamış olduğunuz köy biberi turşusunu buzdolabında bir gün bekletip, ardından servis edebilirsiniz.

Bu turşunun diğerlerinden farkı, hazırlanışının kolay oluşu, kısa sürede kendisine sofralarda yer verilebilmesidir. Malum, diğerlerinin hazırlanması için gereken zaman ortalama bir ay iken, bu tarifimiz ile, belki yaptığımız yalancı turşudur; ama sonuçta turşu olarak ikram edilebilmekte ve bir günde hazırlanmaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.