0

Lezzetli Ve Kolay Ev Baklavası Yapmak İçin

ev baklavası yapmanın püf noktalarıEv baklavası yapmak beceri ister. Ama, güzel bir ev baklavasının yerini de en iyi pastanelerde yapılan baklava bile tutmaz. Malum ramazan bayramı 2015’in yaklaşması dolayısı ile pek çoğumuz ev baklavası yapmak isteyecek, ama, ev baklavası yapmanın püf noktaları, ve evde baklava yapmanın yolları hakkında çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Ama yazımızın sonunda, ev baklavası yapmak gözümüze çok kolay görünecek; hem de istediğimiz gibi bir lezzet elde edeceğiz…Radyo Dinle

Ev Baklavası Yapmanın Püf Noktaları
Evde Baklava Yapmanın Yolları
Ev Baklavası Yapmak

Biliyoruz ki genellikle ev baklavasında 40 kat, çok ince yufka kullanılır. O yufkayı açmak ise marifet ister… Ama, bu noktada, hem ince yufka açmanın, hem de açılan yufkanın uzun süre dayanmasının kolay bir yolundan söz etmek isteriz: Baklava yufkasını hazırlayacağınız hamurun hazırlanışı sırasında kullanacağınız un, sert buğday unu olsun. Bir de bol yumurta kullanımı gerçekleştirin.

Eğer baklava yufkasının, piştikten sonra çıtır çıtır olmasını isterseniz, hamurun içerisine yarım limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Hazırlayacağınız baklavanın, olacağından daha lezzetli bir hal almasını isterseniz, içerisine tereyağı ekleyebilirsiniz. Pek çok kişi tereyağının sağlığa zararlı olduğunu düşünür. Bu şekilde olmadığı son zamanlarda pek çok uzman tarafından anlatılmış olsa da, bir sağlık sorununuz var; ve içinizin rahat etmesini istiyorsanız, içeriğinde diğerlerine göre daha fazla süt bulunan margarinleri de tercih edebilirsiniz.

Ev baklavasının üzerine, ceviz; ya da fıstık serpecekseniz, kesinlikle bu iki kuruyemişin de taze olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ev baklavası yapmak kadar önemli olan bir diğer nokta da onun pişirilmesidir. Odun ateşinde pişen ev baklavası fırında pişenden daha lezzetlidir. Tıpkı kahvede, ya da bazı diğer yemeklerde olduğu gibi… Odun ateşini nereden bulacağınızı düşünüyorsanız, mahallenizde bulunan bir fırından, hazırlamış olduğunuz ev baklavasını pişirmesini rica edebilirsiniz.

Ev baklavası şerbeti hazırlarken, içerisine yarım limon suyu da sıkmanız önerilmektedir. Bu şekilde, ev baklavasının şekerlenmesi önlenmektedir. Şerbeti, pişen ev baklavasının yufkaları soğuduktan sonra dökmelisiniz. Aksi halde, verdiğiniz emek boşa gidebilir, ev baklavası hamurlaşabilir. Ama soğuduğunda dökerseniz, tam kıvamında olacaktır:


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.