0

Kahve Nasıl Yapılır?

Hepimiz bilir, hep birlikte söyleriz: Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Bununla birlikte, sabah kahvesi diye bir tabir söz konusudur ki o da, her sabah mutlaka içilmesi gereken kahvedir. Özellikle bunun için Türk kahvesi seçilir. Nedeni, kahve falına bakmaktır. Bunun için de zaten bir dost, bir arkadaş ile içilen kahve gibisi yoktur. Kahveler içilirken dertleşilir; sonrasında fal kapatılıp dertleşmeye devam edilir. Ardından kahve falı bakıldığında, arkadaşımız aslında her şeyi biliyordur ve yorumlar da buna göre yapılır. Peki iyi bir kahve nasıl yapılır? Kahve nasıl pişirilir?Radyo Dinle

Kahve Nasıl Pişirilir?
Kahve Nasıl Yapılır?

Türk kahvesini hazırlamak için uzmanların önerisi: ilk olarak suyun bir dakika boyunca kaynatılması, sonrasında da kaynamakta olan suyun içerisine kahvenin eklenip, beş dakika daha kaynatılmasından ibarettir. Miktar olarak ise sert kahve içmeyi seven biri iseniz, üç fincan kahve için iki yemek kaşığı dolusu kahve kullanabileceğinizi belirtebiliriz. Sert kahve sevmiyorsanız da miktarı yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Peki bizler genellikle, el alışkanlığı ile kahveyi nasıl yapıyoruz? Her bir fincan kahve için bir dolu tatlı kaşığı Türk kahvesini cezvenin içerisine alıyor; üzerine de çeşmeden aldığımız suyu ilave ediyoruz. Sonrasında en küçük ocağın en kısık ateşinde, sürekli karıştırarak kahveyi eritip ısıtıyoruz. Ardından köpüklenene kadar, içerisinden kaşığı çıkartıp, kahveyi kendi haline bırakıyoruz.

Kahvemiz köpüklenmeye başladığında cezveyi ocaktan alıp, tatlı kaşığı ile her bir fincan için iki kaşık köpük alıp, fincanların içerisine koyuyoruz. Sonrasında cezveyi yeniden ocağa koyuyor ve kahveyi bir kere kaynatıyoruz. Fincanların yarısına kadar kahve dolduruyoruz. Sonra cezveyi yine ocağın üzerine alıyor ve bir kere daha kaynatıyoruz. Ve fincanları bu sefer tam olarak dolduruyoruz.

Hazırlamış olduğumuz kahveyi sıcak olarak tüketmek ise belki de işin en önemli püf noktası. Kız istemeye gidildiğinde bu tarif değişiyor elbette. Ondan da ilerleyen günlerde söz edebiliriz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.