0

Nar Kabuğunun Faydaları

Bizler hem nar, hem de cevizin içini tüketip, aynı zamanda içerisinde bulunan perdesinden yararlanarak sağlığımıza mucizevi etkiler yaratabileceğimizi biliyoruz. Bununla birlikte, cevizin sert kabuğunu genellikle atıyor, nar kabuğunun faydalarından ise evimizde yararlanabileceğimizi bilmiyoruz. Aslında pek çok kozmetik ürünün içeriğinde yer alan nar kabuğunu evde kendiniz de hem saç; hem cilt bakımınız; hem de sağlığınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Peki bu anlamda nar kabuğu nasıl tüketilmeli? İşte sorularınızın merak ettiğiniz yanıtları:Radyo Dinle

Nar Kabuğunun Faydaları

Nar kabuğu içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Bundan dolayı da cilde esneklik veren yapı olması ile bilinen kolajen yapıyı destekler. Böylece cilt daha parlak, sağlıklı bir görünüme kavuşur. Nar suyu ise cilt hücrelerini yeniler ve dolayısı ile var olan cilt problemlerinin giderilebilmesi olanaklıdır.

Nar kabuğunun faydaları arasında, kanseri tedavi etme özelliğinin bulunduğundan da bahsedilmektedir. Nar kabuğu bunu, içeriğinde bulundurduğu ellagik asit ile gerçekleştirmektedir. Bunun için nar kabuğu nasıl tüketilmeli derseniz, hazırlayıp içebileceğiniz nar kabuğu çayının işinize yarayabileceğini ve başta pankreas ve cilt kanseri olmak üzere pek çok kanser türünü önleyip, tedavisine destek olabileceğinizi belirtmeliyiz.

Pek çok diş macununun içeriğindeki ana maddeler arasında nar kabuğunun yer aldığını biliyor muydunuz? Diş sağlığı üzerinde olumlu etkilerinden dolayı bu amaçla kullanılan nar kabuğunun faydaları arasında kötü kolesterolün düşmesine olan katkılarından da söz etmek gerekir.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilmeli?

■ İçinde bulunan meyve tanelerini tükettiğiniz nar kabuğunun beyaz kısımlarını ayırın.
■ Temizlemiş olduğunuz nar kabuğunu bir temiz gazete içerisine sararak nemli olmayan; güneş görmeyen bir yere bırakın.
■ Nar kabuğu kuruduğunda onu ufalayıp, bir fincan içerisine koyun.
■ Fincanda bulunan nar kabuğunun üzerine de sıcak su ilavesi yapın.
■ Ortalama dört dakika bekleyip, sonrasında nar kabuğu çayını süzün.

Hazırlamış olduğunuz nar kabuğu çayını içebileceğiniz gibi, isterseniz demlenmesini beklemek yerine kaynatabilir ve sonrasında elde etmiş olduğunuz nar kabuğu suyu ile saçlarınıza masaj uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saç kökleri ve saç uçlarının beslenmesini sağlamış olursunuz. Dolayısı ile saçlarınızın hızlı uzaması mümkün olmuş olur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.