0

Hangi Yağlar İle Masaj Yapılır?

masajda hangi yağlar kullanılırEski zamanlarda çok moda olan hamam sefaları kadınlar arasında yine moda olmuş durumda. Pek çok kadın arkadaşları, ya da akrabaları ile günlerini hamamlarda düzenliyor. Genellikle otellerin Sauna bölümüne giden kadınlar, hamam keyfinin sonunda bir de masaj uygulamasından yararlanıyorlar. Yapılan masajın rahatlattığının belirtilmesinin yanında, merak ediyoruz: hangi yağlar ile masaj yapılır, masajda hangi yağlar kullanılır? Yazımız içerisinde bu nedenle sizlere masaj yağlarından söz etmeye çalışacağız…Radyo Dinle

Masajda Hangi Yağlar Kullanılır?
Hangi Yağlar İle Masaj Yapılır?

• Bergamot Yağı: Masaj yağları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olan bergamot yağı, kasları gevşeterek rahatlamayı sağlar. Bunun dışında pek çok farklı yararı daha bulunmaktadır: Uykusuzluk probleminin giderilmesinden, böbrek; ve böbrek üstü bezlerinin görevlerini düzenli bir şekilde yapmalarını sağlayan bergamot yağı aynı zamanda mikropları, ve bakterileri öldürücü özelliği ile de bilinmektedir.

• Biberiye Yağı: Hamilelere; ve epilepsi hastalarına önerilmeyen biberiye yağının, romatizmal ağrılar, ve kas ağrılarına karşı iyi geldiğini belirtmek gerekir. Masaj yağları arasında yer almasının yanında, ayak mantarları; ve tırnak mantarlarında da kullanılan biberiye yağının antiseptik özelliği de mevcuttur.

• Defne Yağı: Hamilelikte kullanılması önerilmeyen masaj yağlarından bir diğeri de defne yağıdır. Kas ağrılarına iyi gelir; vücudun daha zinde olmasını sağlar; ama etkileri sadece bunlarla sınırlı değildir: Bebeklerde gaz sancısının giderilmesi adına karın, sırt; ve ayaklara masaj yapılarak uygulanabilir. Baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı, ve nefes alma zorluklarında da kullanılabilen defne yağı aynı zamanda, konsantrasyon gücünü arttırma etkisine de sahiptir.

• Buğday Yağı: Hamilelik çatlaklarını gidermeye büyük katkısı bulunan buğday yağı, cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir; ve hücre yenilemeye olan katkısı dolayısı ile cilt kusurlarını giderme adına önemli masaj yağları arasında yer almaktadır. Besin değerinin çok yüksek olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

• Kekik Yağı: Kan dolaşımını hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda beden gücünü de arttırır. Soğuk algınlığı problemlerinde tedaviye destek olarak kullanılabilir, nefesin açılmasını sağlar. Gaz giderici etkisi bulunmaktadır. Sakinleştirme etkisi ile birlikte spazm çözme özelliği de bulunmaktadır.

• Tatlı Badem Yağı: Cilt bakımında; ve saç bakımında sık kullanılan tatlı badem yağının, saçları besleme, cildi nemlendirme, yenileme; ve canlandırma özellikleri bulunmaktadır.

• Susam Yağı: Güneşe karşı çok yüksek koruma etkisi bulunan susam yağının, cildi güçlendirme, yaşlanmaya bağlı problemleri azaltma özelliği bulunmaktadır. Bunların yanında mantar enfeksiyonlarını azaltır; ve tırnak deformasyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

• Keten Tohumu Yağı: Menopoza bağlı problemlerin azaltılmasına yardımcı olması için kullanılan keten tohumu yağı, mide; ve bağırsakları rahatlatarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Besin değerinin oldukça yüksek olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

• Kakao Yağı: Bronzlaştırıcı yağlar arasında yer alan kakao yağının bir diğer özelliği de cilt çatlaklarının giderilmesine katkıda bulunmasıdır.

• Jojoba Yağı: Saç bakımında yumuşatıcı, ve bezleyici etkisi dolayısı ile kullanılan jojoba yağının masaj yağları arasında yer almasının nedeni ise cilt dostu olmasından kaynaklanmaktadır. Akneleri giderme, çatlakları ortadan kaldırma, cildin daha elastik olmasını sağlama özelliğine sahip olan jojoba yağı, nemsiz cilde nem sağlarken, yağlı cildin ise fazla yağını azaltmaya yönelik etki göstermektedir.

• Lavanta Yağı: Kas spazmlarını, baş ağrısını gideren lavanta yağını koklayarak dahi pek çok psikolojik anlamda olumlu etkisinden yararlanabilirsiniz. Depresyonu önleme, sakinleştirip rahatlatma, mutluluk verme, uykusuzluğu; ve sinirlilik halini giderme… gibi pek çok etkisi bulunmaktadır.

• Adaçayı Yağı: Vücut yorgunluğunu, ve adet sancılarını gideren adaçayı yağının aynı zamanda, cilt bakımı, ve temizliğine de katkısı bulunmaktadır. Adaçayı yağı kullanarak daha gergin bir cilde sahip olabilirsiniz.

• Çam Yağı: Kas ağrıları, ve romatizmal şikayetleri giderici etkisi ile bilinen çam yağının, cilt için peeling etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda zihin açma özelliği vardır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.