0

Çay Ağacı Yağı Neye İyi Gelir?

çay ağacı yağı neye iyi gelirGüzelliğinde artık kozmetiklerle birlikte doğal olana da yönelen kadınların bazıları, kozmetik yerine sadece doğal malzemelerden de yararlanabiliyor. Bu yazımızda sizlere, doğal güzellik malzemeleri arasında yer alan çay ağacı yağından söz edeceğiz. Güzelliğiniz için mutlaka kullanmak isteyeceğiniz çay ağacı yağı neye iyi gelir, çay ağacı yağının faydaları nelerdir… yazımız içerisinde detaylı olarak bulabileceksiniz…Radyo Dinle

Çay Ağacı Yağı Neye İyi Gelir?

• Eğer cildinizde sık sık akneler oluşuyor, sivilceler ortaya çıkıyorsa, bunu çay ağacı yağı ile önleyebilmeniz mümkün. Çünkü çay ağacı yağının faydaları arasında, akne oluşumuna neden olan bakterilerle savaşmak yer alıyor. Bu etkiden yararlanmak için aloe vera jelinin içerisine çay ağacı yağı da ekleyerek karıştırıp bir maske elde edebilir; ve bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

• Özellikle kış aylarının soğuk günlerinde cilt nemlendirilmezse kurur… Zaten cildin yaz aylarında dahi nemlendirilmeye gereksinimi bulunmaktadır. Bu nedenle de çay ağacı yağından yararlanabilir, masaj yaparak yağı cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer nemlendirme etkisini daha da arttırmak isterseniz, içerisine jojoba yağı, ya da zeytinyağı karıştırabilirsiniz.

• Yaklaşan yaz aylarında, pek çok kişi terleyerek ter kokusu yayacak; ve bazılarının da ayak kokusu ile başa çıkması gerekecek… Ancak bu sorunlar her sene, hemen hemen herkesin başına geliyor. Bu kötü kokulardan kurtulmak için yine çay ağacı yağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise çok basit: Duş sonrasında küvetin içerisine ılık su doldurup, üzerine de çay ağacı yağı ilave edin, ve bu suyun içerisinde biraz keyif yapın… Sonrasında siz kötü kokulardan değil, kötü kokular sizden korksun…

• Saç diplerini güçlendirerek saç dökülmesini önlemek için de yararlanabileceğiniz çay ağacı yağı ile saç diplerine masaj yapmanız gerekmektedir. Bu etkiden yararlanmak için, alacağınız şampuanın içeriğinde çay ağacı yağının da olmasına dikkat edebilir, şampuanınızın içerisine çay ağacı yağı dökebilir; ya da, çay ağacı yağı, yumurta, bal; ve yoğurdu karıştırarak bir maske elde edip saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yarım saat kadar saçınızda bırakmanız gereken bu maskeyi sonrasında soğuk su kullanarak saçlarınızdan çıkartmalı, sonrasında her zamanki gibi saçlarınızı yıkamalısınız. Eğer maskeye ılık su uygularsanız yumurtanın saçınıza yapışması, ve sonrasında çıkartılmasının zor olması durumu gündeme gelebilecektir.

• Ciltte bulunan enfeksiyonlarla savaşma özelliği gösteren çay ağacı yağı bu etkiyi, hem mantar, hem de bakterilerle savaşabilme etkisi dolayısı ile göstermektedir.

• Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, şampuanınızın içerisine çay ağacı yağı karıştıracak olursanız, sadece saç dökülmesini önleyerek saç diplerini güçlendirmiş olmazsınız; aynı zamanda kepeklenme sorununuza da kökten çözüm üretmiş olursunuz. Şampuanınızın içerisine eklemeniz gereken çay ağacı yağı miktarı %5’tir. Yani, 300 gram şampuana 15 gram çay ağacı yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Etkiyi bir kaç yıkamadan sonra görürsünüz.

• Kokusu da oldukça beğenilen çay ağacı yağını, SPA; ve aromaterapi için de kullanabilirsiniz.

Tüm bu bilgilere şu uyarıyı da eklemeden konumuzu noktalamamalıyız: Çay ağacı yağının vücuda direkt olarak uygulanmaması gerekmektedir. Aksi halde tahrişlere neden olabilir. İşte bu sebeple, kullanımı sırasında, yarım bardak suyun içerisine bir kaç damla damlatılması yeterli olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.