0

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet kanamasının şiddeti her zaman, her kadın için aynı değildir. Bununla birlikte, mevsim geçişleri, kullanılan ilaçlar da adet kanamasının şiddetini arttırabilir; ya da azaltabilir. Ancak işin şöyle bir yönü vardır ki o da, eğer adet kanaması sökmezse, kadın için sıkıntılı durumların söz konusu olmasıdır: Adet sancısı, sökmeyen adet kanaması dolayısı ile ortaya çıkar. Ama üzülmeyin. Her şeyin olduğu gibi, adet kanamasını söktürmenin de doğal yolları bulunmaktadır. İlerleyen bölümlerde sizlere, adet söktürücü çaylar nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan adet söktürücü bitkilerden söz edeceğiz. Aynı zamanda, önereceğimiz adet söktürücü çaylar, kış aylarında içinizi de ısıtacaktır.Radyo Dinle

Adet Söktürücü Çaylar Nelerdir?

■ Rezene Çayı: Rezene tohumları ile hazırlayacağınız rezene çayı, adet söktürücü çaylar arasında yer alır ve bunu, rahim kasılmalarını azaltarak ve böylece toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak gerçekleştirir.

■ Kekik Çayı: Kekiğin, adet söktürücü bitkiler arasında yer almasının sebebi, günde iki sefer içilmesi halinde, serotonin ve dopamin hormonlarının seviyelerini arttırarak, kas ağrılarını azaltmasından kaynaklanmaktadır.

■ Adaçayı: Stresin azalmasını sağlayıp, sakinleştirici etki gösteren adaçayını, çay olarak tüketebileceğiniz gibi, banyo suyunuzun içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Vücudunuzun da rahatlamasını olanaklı hale getirecektir.

■ Soğan suyu: Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayan ve böylece sağlığınızı koruyan soğan suyunu hazırlamak için yapmanız gereken, bir tane soğanın kabuklarını soyup, sonrasında dörde bölerek kaynamakta olan suyun içerisine atmaktan ibarettir. Suyunu bırakan soğanı tencereden alıp, sonrasında da ocağın altını kapatabilir ve bu sudan günde en az bir bardak içebilirsiniz. Yumurtalıklarınızda var olan problemlerinizin çözümüne de katkıda bulunacaktır.

■ Biberiye çayı: Adet döneminde ortaya çıkan ağrıları azaltma etkisi gösteren biberiye çayı, hem spazmları azaltır, hem de kas ağrılarını hafifletme etkisi göstermektedir.

■ Papatya çayı: Rahim ve pelvik bölgedeki kasılmaları önleyen papatya çayı, bu sayede adet dönemindeki ağrıların azalmasına da yardımcı olur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.