0

Baharat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

baharat alırken nelere dikkat edilmeliYemeklerimize lezzet veren, ve onları renklendiren baharatları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yazımız içerisinde sizlere, baharat alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı olan, baharat alırken dikkat edilmesi gerekenlerden, ve baharat almanın püf noktalarından söz etmeye çalışacağız. İsterseniz bilgilerimizi hemen aktarmaya başlayalım…Radyo Dinle

Baharat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baharat alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, baharatın taze olmasının gerekliliğidir. Bunu anlamanın yolu ise, baharatın rengine; ve kokusuna bakmaktan geçer. Tane karabiber canlı siyah renkte; ve parlak olmalıdır. Pul biberin rengi canlı olmalıdır, ve yağlı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Toz karabiberin ise kokusu çok keskin; ve canlı olmalıdır. Kokusu azaldıkça toz karabiberin ömrü de azalır. Kuru nane; ve kekik ise, mutlaka canlı renklerde olmalıdırlar.

Baharat almanın püf noktalarından bir diğeri de, içerisine başka bir maddenin karıştırılıp karıştırılmadığını algılayabilmektir. Örneğin, kırmızı toz biberin içerisine çok sık kiremit tozu, ya da irmik gibi maddeler karıştırılır; ve siz bunları anlamakta zorlanırsınız. Bu nedenle, toz karabiber, ve toz pul biberi özellikle iyi bir markanın ürünü olarak, paketlenmiş şekilde almalısınız. Ya da, çok güvendiğiniz bir yerden almaya özen göstermelisiniz.

İsotun da içerisine başka maddeler karıştırılır. Ancak bunu da anlamak çok zordur. Bu nedenle isotu da alırken paket halinde almalısınız, ya da az miktar isot alıp yemeğinize eklemeli, ve şuna dikkat etmelisiniz: Yemeğin pişmesinden sonra isot yemeğin üstüne çıkıyor mu? Dişinize damağınıza yapışıyor mu? Eğer tüm bu unsurlar söz konusu ise, aldığınız isot gerçek değildir, çünkü gerçek isot yemeğin içinde eriyip gider, ne suyun üstüne çıkar, ne de dişe yapışır. Bu nedenle, az miktar isot alıp denemeli, emin olursanız fazlasını almalısınız. Ya da, biraz önce de belirttiğimiz gibi en güvenilir yöntem paket halinde almaktır.

Kırmızı pul biber alacaksanız, irilerinin arasında küçük parçaların olmamasına, ve içerisinde çok fazla çekirdek bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Baharat alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, baharat satışının nerede yapıldığıdır. Nemli, ya da güneşli ortamlarda satılan baharatlar çabuk bozulmaya meyillidir. Bu nedenle buzdolabında, ve cam kavanoz içerisinde saklanmaları gerekmektedir. Poşey içerisinde; ya da pakette satılan baharatların son kullanma tarihine mutlaka dikkat edilmelidir.

İşlenmemiş hali ile satın almanız önerilen baharatları sizin öğütmeniz önerilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.