0

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yazın saç bakımı önemlidir; çünkü gerek denizin tuzlu suyu, gerek havuzdaki klorlu su, gerekse de güneşin kızgın ateşi saçlarımızı cansızlaştırır ve dökülmesine neden olur. Kış aylarında gözümüz gibi baktığımız saçlarımızın yaz aylarında, geçici durumlara kurban olmaması için, saç bakımı nasıl yapılır ve saç bakımı nasıl olmalıdır sorularının yanıtlarını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.Radyo Dinle

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Saçlarınızı her yıkamanızın sonrasında, ilk olarak dolaşıklıklarını açın ve sonrasında kurumalarını sağlayın. Ardından saç masajı yaparak, kan dolaşımının hızlanmasını ve yağ dengesinin doğru çalışmasını olanaklı hale getirin. Saç masajı yapmak için, saçlarınız kuru ise papatya yağından, kepekli ise çay ağacı yağından, saç dökülmesi problemlerinde ise nane yağından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken, ellerinizi yağlamak ve sonrasında her iki elinizi başınızın iki yanına yaslamaktır. Sonrasında parmaklarınızı iyice açın ve saçların ortasından başlamak sureti ile, yuvarlak hareketlerle aşağıya doğru inin. Bu işlem sizin gerginliğinizi de alacaktır.

■ Yazın saç bakımının bir diğer can alıcı noktası da özellikle öğle saatlerinde güneşe çıkmamanız gerektiğidir. Gerekli olan durumlarda başınıza hava alan şapkalar takın ve saçlarınızı sık sık havalandırın. Biliyoruz, güneş, havuz, deniz, kum… sizin de hakkınız; ama saç bakımına önem veriyorsanız, bu detayları kesinlikle atlamamalısınız.

■ Deniz ya da havuz sefasının hemen ardından, saçlarınıza yapışan tuzu ya da kloru arındırmak için saçlarınızı hemen yıkayın. Aksi halde tuz da, klor da önemli saç kayıpları yaşamanıza neden olabilmektedir.

■ Her ne kadar dikkat ederseniz edin, saçlarınız yaz aylarında yine de nem kaybı yaşayacak. Bunu beslenmenize dikkat ederek ortadan kaldırabilirsiniz. Sık tüketmenizin önerildiği kuru yemişler arasında kabak çekirdeği ve badem bulunmaktadır.

■ Saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın. Nemini havlu ile alacağınız saçlarınızın kendiliğinden kurumasını bekleyin. Aksi halde, ani ısı değişimi yaşayan saçlar, şoka girecek ve nem dengesinde problemler yaşanacaktır.

■ Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanmak yerine ılık su kullanmayı tercih edin. Ve saçlarınızı yıkadıktan sonra, argan yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile masaj yapmayı ihmal etmeyin.

■ Saçlarınızı şekillendirmek ya da bakım yapmak için kozmetik ürünleri kullanmayın; çünkü bu ürünler de saçlarınızda ciddi hasarlara neden olmaktadır; kullandığınız hiç bir şampuan ya da krem ise kaybettiğiniz saçlarınızı size geri vermeyecektir.

■ Sağlık için yapmanız gerektiği kadar, saçlarınız için de spor yapmayı unutmayın. Ama sonrasında terin saçlarınızda kalmasına izin vermeyip, saçlarınızı hemen yıkayın.

■ Saçlarınızı yumuşak kil ile yıkayarak kellik ve saç dökülmesi sorunlarından kurtulabilir, kili aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.