1

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

uzun saç bakımıPek çoğumuz uzun saçlı olmayı istiyor, bunun için neler yapabileceğimizin hayalini kuruyoruz, ama bu işin bir de sonrası var ki onun da adı uzun saç bakımı… Peki uzun saçlara nasıl bakım yapılır, uzun saçlara nasıl bakılır… Bu yazımızda sizlere, uzun saç bakımı ile ilgili bilgilerden söz ederek, dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizleri uyaracağız…Radyo Dinle

Uzun Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?
Uzun Saçlara Nasıl Bakılır
?

• Uzun saç bakımında dikkat edilmesi gereken ilk konu: saçların yıkanması ile alakalı. Bu anlamda yapılması gereken, şampuanlama işlemini saçlara masaj yaparak; ve bastırmadan, çekmeden uygulamak. Böylece kan dolaşımının hızlanması söz konusu olacak, ve saçlar daha sağlıklı uzayacaktır. Şampuanlama işleminden sonra sıra kremlemeye geldiğinde ise yapılması gereken, saç kremini sadece saç uçlarına uygulamanın gerekliliğidir. Saç kremi saç diplerine gelmemelidir.

• Yıkama işleminden sonra, sıra kurutma işlemine geldiğinde ise dikkat edilmesi gereken, saçların öncelikle yumuşak bir havlu ile fazla sularının alınmasıdır. Ardından, eğer bekleyebiliyorsanız, kurumasını bekleyin, ama bekleyemiyorsanız, saçlarınıza önce ısı etkilerinden koruyucu sprey uygulayın, sonra da kurutma makinesini saça, en az 30 santim mesafeden uygulayın. Bu şekilde saçlarınızın yanmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca, elinizden geldiğince kısa sürede kurutma işlemini sonlandırmaya da dikkat edin.

• Uzun saç bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, saçların gereksinimi olan E vitamininin alınmasıdır. Bunun için E vitamini içeren saç bakım ürünleri kullanabilir, saçınıza E vitamini yağları kullanabilirsiniz; ama, Evigen, Evin gibi E vitamini ampullerinden de yararlanabilirsiniz. Sitemiz içerisinde sizlere, bu ampullerle nasıl uzun saç bakımı yapabileceğinizi anlattık, kısa bir arama ile bulabilirsiniz. Bunun haricinde, fındık, fıstık, badem gibi E vitamini içeren yiyeceklerden de tüketebilirsiniz.

• Saç şekillendirme işleminde ise dikkat etmeniz gereken nokta, saçınızın yapısına uygun işlemler gerçekleştirmektir. Örneğin, çok kıvırcık saçları düzleştirmeye çalışmak doğru değildir. Düz saçları ise kıvırcıklaştırmaya çalışmak… Bu işlemler, saça uzun süre uygulanmaları gerekeceğinden dolayı zarar verecektir. Kullanacağınız şekillendirme aletlerinin öncesinde ise saçlarınıza mutlaka yine, ısı etkilerinden koruyucu sprey uygulamalısınız.

• Son olarak dikkat etmeniz gereken ise, saçlarınızı düzenli olarak kestirmenizin gerekliliğidir. Kırıklarını aldırmanızın önemli olduğu saçlarınız, bu sayede daha sağlıklı, ve hızlı uzayacaktır. Evet, belki uzatmakta zorlandığımız için kestirmeye kıyamıyoruz, ama aslında kırıkları aldırmak, saçın daha rahat uzamasını olanaklı hale getirmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

One Comment

  1. Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.