0

Şampuan Alırken Bilmeniz Gerekenler

şampuan alırken bilmeniz gerekenlerGeçtiğimiz günlerde, internetten zayıflama çayı satın alarak zayıflamak isteyen bir genç kızın, ölümün kıyısından nasıl döndüğünü, ana haber bültenlerinde birlikte izledik… Sonrasında internette, çok hızlı saç uzatan bir saç bakım ürününün reklamını gördüm. Ve, saçlarının hızlı uzamasını isteyen biri olarak aklıma hemen şu soru geldi: “Bir insan, ya hızlı saç uzatma adına bu ürünü alır; sonrasında da saçlarına zarar verdiğini görürse?” Şahsen kendimi çok kötü hissederdim… O kadar hızlı uzamasın; ama benim olsun saçlarım… Peki şampuan alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ya da diğer saç bakım ürünlerini alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yazımız içerisinde sizlere, hem şampuan alırken bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz; hem de aynı bilgileri, diğer saç bakım ürünleri için aktarmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Şampuan alırken bilmeniz gerekenlerden ilki, şampuanın pH değerinin 5.5 olmasının gerekliliğidir. Bu değer daha yüksek olabilir; ama düşük olmasından kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Şampuan alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, alınan şampuanın saç tipine uygun olmasının gerekliliğidir. Bu bilgilerin tamamının diğer saç bakım ürünleri için de geçerli olduğunu unutmamalısınız.

• Hepimizin yanlış bildiği konu: şampuanın ne kadar çok köpürürse o kadar iyi, kaliteli olduğu yönündeki bilgidir. Her zaman saçlarınızı çok köpüren şampuan ile temizleyemezsiniz. Hatta, çok köpüren şampuanları almamalısınız, çünkü, ne kadar köpürüyorsa, içeriğinde o kadar kimyasal barındırmaktadır. Bazı şampuanların içeriğinde, bir deterjanın içeriğinde olduğu kadar çok kimyasal madde bulunabilmektedir.

• Şampuan alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, içeriğinde paraben gibi, şampuanın, ya da diğer saç bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatan maddelerin bulunduğu şampuanların alınmamasının gerekliliğidir. Paraben dahil olmak üzere, saç bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatan diğer içerikler, biraz önce sözünü ettiğimiz, ürünün pH değerini etkilediği gibi, saç derisinin pH değerini de bozmakta, ve dolayısı ile saç, ve saç derisinin zarar görmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi gibi problemlere de neden olabildiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

• Şampuan alırken bilmeniz gerekenlerden bir diğeri de, kremli şampuanları almamanızın gerekliliğidir. Şampuanı ayrı, saç kremini ayrı almanız gerekir. Çünkü, şampuanların özellikleri saç kremlerinin özelliklerinden farklı olabildiği gibi, saç kremlerinin de birbirlerinden farklı özellikleri bulunmaktadır.

• Alacağınız saç kreminin içeriğinde kafein bulunmasına özen gösterin. Ve, bunun yanında, aldığınız saç kremi, saç diplerine de uygulanabilir olmalıdır. Bu şekilde özellikler taşıyan saç kreminin, haftada 5 sefere kadar, şampuan kullanımından sonra kullanılmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır.

• Şampuan alırken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer şeyin de, almış olduğunuz şampuanın, kabarma; ve elektriklenmeyi önleyen bir şampuan olup olmadığını kontrol etmek olduğunu belirtmeliyiz. Bu etkileri elde edebilmek için temiz saçınıza şekillendirici ürünler kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

• Hem şampuan, hem de saç kreminin, saçların arınmasını sağlamak amacı ile kullanıldığını biliyoruz. Ancak bu işlem sonrasında saça bir de bakım uygulanması gerekmektedir. Bunun için serum kullanmanızı, kullandığınız serumun da topikal olmasının tercih sebebi olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Topikal serumlar Nanoteknoloji ile optimize edilmiş bulunmaktadır.

• Alacağınız saç bakım ürünlerinin, etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış ürünler olduğundan, ürünlerin nerede üretildiğinden, içeriğinde hangi maddelerin bulunduğundan… emin olmanız gerektiğini; ve bunun için ambalajın çok önem taşıdığını unutmamalısınız. Fiyatının uygun olması nedeni ile, emin olmadığınız saç bakım ürünlerini almaktan kesinlikle kaçınmalısınız…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.