0

Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin Ne Yapılabilir?

Erkeklerinsaçları kısa olduğu için her gün; hatta günde iki kere dahi yıkamaları sorun olmayacaktır. Ancak saçların çabuk yağlanması kadınlar açısından büyük bir problemdir. Özellikle uzun saç kullanmayı sevem biz kadınlar, bu nedenle saçların çabuk yağlanması nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını merak ederiz. Peki saçların çabuk yağlanmaması için ne yapılabilir? Bu yanıtlar hem uygulanması kolay; hem de etkili çözümler olacakları için, pek çok kişinin ilgisini çekecektir.Radyo Dinle

Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin Ne Yapılabilir?
Saçların Çabuk Yağlanması Nasıl Önlenir?

■ Saçların çabuk yağlanması, her şeyin öncesinde, saçlarınızı yıkarken kullanacağınız su ile alakalıdır. Musluk suyu saçların çabuk yağlanmasına neden olabilir. Ancak filtre edilmiş ya da kaynatılmış su kullanırsanız, saçlarınızın daha uzun süre temiz kaldığını görebilirsiniz. Suyun sıcaklığı da önemlidir. 38 dereceden daha sıcak su ile saçlarınızı yıkamamalısınız.

■ Saç bakım ürünleri de saçlarınızın yağlı, ağır ve kirli görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, özellikle de saç tipiniz kırılgan ve ince ise bu ürünleri daha az kullanmalısınız. Daha az saç spreyi ve daha seyrek kullanılan saç bakım yağları, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

■ Saçlarınızı açmak için fırçadan değil taraktan yardım alın. Ve tarağı saç diplerinize değdirmemeye özen gösterin. Sonrasında da, daha az fırça kullanıp, saçlarınıza olabildiğince az dokunmaya özen gösterin.

■ Saçlarınıza verdiğiniz şekli saç bakım ürünleri ile sabitlemek yerine, saçlarınızın doğal görünmesine izin verin. Bu sayede sonraki gün saçlarınızın daha temiz göründüğüne şahit olabilir; hatta parlaklığı ile övünebilirsiniz.

■ İçeriğinde SLS bulunduran şampuanların, kısa zaman öncesine kadar, insan sağlığına zarar verdiği düşünülüyordu. Durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Ancak, yine de bu şampuanların cildinizi kuruttuğunu veya saçlarınıza zarar verdiğini düşünebilirsiniz. Bunun sonucu olarak, içeriğinde SLS bulundurmayan şampuanlara geçebilirsiniz. Bu şampuanlar belki çok fazla köpürmezler; ancak saçlarınızı çok iyi temizlediklerini belirtmemiz gerekir.

■ Elektronik saç şekillendirici cihazlar alırken, genellikle ısı seviyesinin yüksekliğine göre, cihazın kaliteli ya da üstün performanslı olduğuna karar veriyoruz. Oysa ki yüksek ısı kullanıldığında, yağ bezeleri, saçları korumak için harekete geçiyor ve saçların daha çabuk yağlanmasına neden oluyor. 150 – 180 derece arası ısı saçların şekillenmesi için yeterlidir. Bu nedenle cihazınızın ısı derecesini düşürmeyi deneyin.

■ Kullandığınız yastık kılıfı, hem kullanmakta olduğunuz saç bakım ürünlerini, hem cilt; hem de saç yağlarını emmesi ile biliniyor. Sonuç olarak da bakterilerin üremesine neden olup, saçların çabuk yağlanmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle, yastık kılıfınızı olabildiğince sık değiştirmenizi öneriyoruz.

■ Saçlarınız, hem sıcak, hem de soğuktan korunmak adına sebum üretimi gerçekleştirir ki bu durum saçların çabuk yağlanmasına, saç uçlarının ise kuru ve kırılgan olmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınızı hava şartlarından korumalı, hem yaz; hem de kışın şapka kullanımı gerçekleştirmelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.