2

Saçları Gürleştirmenin Yolları

Kafa derisini kaplayan ve baş kılı olarak da isimlendirilerek, aslında basitleştirilen; ama aslında kadınların güç ve güzellik simgesi olan saçlar, Eski Mısır’da, gür iseler, kadınların güç simgesi olarak bilinirlerdi. Yani, saçı gürleştirme hileleri o zamanlar da uygulanmakta idi; saçları gürleştirmenin yolları hala da araştırılmakta. Peki saçları gürleştirmek için ne yapmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, bu sorunun yanıtlarını, en doğal şekilde aktarmaya çalışacağız.Radyo Dinle

Saçları Gürleştirmek İçin Ne Yapmalı?

■ Yumurta: Saçları gürleştirmenin yolları arasında yer alan yumurta, içeriğinde, saç için gerekli olan çok önemli vitaminleri ve proteini barındırmaktadır. Özellikle yumurta akının bu anlamda, saç foliküllerini güçlendirmede çok büyük etkisi olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Yumurta maskesini uygulayarak, bu etkilerden yararlanmak mümkündür. Yapmanız gereken, bir kase içerisine yumurtayı kırmak ve sonrasında iyice karıştırmaktan ibarettir. Sonrasında, karışmış olan yumurtayı saçlarınıza uygulayın ve ortalama yirmi dakika beklemesini sağlayın. Ardından saçlarınızı yıkayın. Ve kısa zaman içerisinde elde edeceğiniz gür saçlara siz bile inanamayacaksınız.

■ Isırgan Otu: İnsan vücudunda bulunan ve saç dökülmesini tetikleyen Dihidrotestesteron isimli hormonun baskılanmasında, ısırgan otunun içeriğindeki kimyasallar büyük rol oynamaktadır. Saçı gürleştirme hilelerinden bir diğeri de saç dökülmesini önlemektir. Bu anlamda ısırgan otundan faydalanmak oldukça kolaydır. Elinize eldiven takıp, bu mucizevi otu saplarından ayırın. Bir tencerenin içerisinde kaynamakta olan suyun içerisine ısırgan otunu ekleyin ve ortalama beş dakika kaynamasını sağlayın. Ardından ocağın altını kapatın. Ve sonrasında tencerenin altını da kapatıp, ortalama on dakika demlenmesini sağlayın. Bu işlemin ardından suyun içinde bulunan ısırgan otunu süzün ve hazırlamış olduğunuz bu su ile saçlarınızı yıkayın. Ortalama iki yıkamanın sonrasında, saçlarınızın daha gür olduğuna şahit olabileceksiniz.

■ Badem Yağı: Hem saç; hem de cilt için önemli vitamin ve mineralleri içeriğinde barındırmakta olan badem yağını, yemeklerinizde kullanacağınız gibi, cilt bakımınız için de kullanabilirsiniz. Uygulamanız gereken işlem de oldukça basittir. Üç çorba kaşığı badem yağını önce saç dipleri; sonra da saç uçlarınıza uygulayın ve ardından bir müddet bekleyin. Sonrasında saçlarınızı şampuanlayarak yıkamanız yeterli olacaktır.

■ Tüketmekte olduğunuz Çinko ve Protein miktarını arttırın.

■ Bir dermotolog ile görüşerek, hem sizin için neler önerebileceğini sorun; hem de, biraz önce sizlere aktarmış olduğumuz yöntemlerin, saç ve saç deriniz için uygun olup olmadığını teyit ettirin Bu şekilde daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

2 Comments

  1. Merhaba bepahten ile ilgili olan yazınızı okudum mesela yağ karışımı yapıp içine katarak uzun süreli kullanılabilir mi

    • Merhabalar. Anlık kullanım daha etkili olsa da, tabi ki onu da yapabilirsiniz.
      Ben şampuanımın içerisine karıştırdım, o şekilde kullanıyorum, Evigen ve Bemiks ile Prednol de ekledim. Keratin içeriği bulunan Gl ile başlayan şampuanın siyah olanını aldım. Arkadaşlar sonuç mükemmel. İsterseniz içerisine çam terebentin ve yılan yağı da ekleyebilirsiniz. Ama çok fazla da eklemeyin; çünkü şampuanın dengesini bozup, temizleme etkisini kaybetmesine neden olabilir. İsimlerini verdiğim vitaminlerin her birinden bir kutu; her kutuda zaten 5 ampul ver, Prednol’de 2 ampul var, yağlardan da mesela 10 damla ekleyin. Sonuç sizi çok memnun edecektir. Ben saçlarımı uzatmaya çalışıyorum. Zaten uzunlar; ama artık uçlarından aldırma zamanım geldi, o nedenle boyunu kaybetmemesi adına hızlı uzatmayı hedefliyorum. Ve saçları ipek gibi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.