0

Saç Dökülmesi Nasıl Durur?

saç dökülmesi nasıl dururMevsimlerden yaz. Deniz, güneş, sıcak, dolayısı ile sürekli duş… Peki tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde neyi tetikler? Elbette saç dökülmesi… Hem de gözümüz gibi baktığımız, sürekli bakım maskesi uyguladığımız saçlarımızın dökülmesi… Kelimenin tam anlamıyla kabus… Ama durun, panik yapmayın. Yazımız içerisinde sizlere saç dökülmesi nasıl durur sorusunun yanıtlarından söz ederek, saç dökülmesi için kür önerilerinde bulunacağız.Radyo Dinle

Saç Dökülmesi Nasıl Durur?

• Saç dökülmesini önlemek için her şeyin öncesinde dikkat etmeniz gereken nokta: kullandığınız ürünlerin, olabildiğince doğal olması. Çünkü söz konusu problemin en önemli nedenlerinden biridir kimyasal kullanımı… Şampuanınız bitkisel olsun, hatta sarımsak özlü olanından… Saç bakım maskenizi bitkisel yağlarla kendiniz hazırlayın. Saç boyanızı dahi kına ile, ceviz kabuğu ile hazırlayabileceğinizi gayet iyi biliyorsunuz… O halde, saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında yer alan kimyasal ürün kullanımını ortadan kaldırın.

• Saç dökülmesi için kür yapmaya başlamadan önce, sağlıklı beslendiğinizden, gerekli vitamin, ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Bu anlamda en önemli isimler arasında A; ve E vitamini, B vitamini, ve çinko yer alır. Beslenmenize bu vitamin, ve mineralleri bulunduran yiyeceklerden ekleyin. Vücudunuz ne kadar sağlıklı olursa, saçlarınız; ve tırnaklarınızın da o derece sağlıklı olacağını unutmayın. Ve, en önemli noktalardan biri: Sigara; ve alkolden uzak durun.

• Saç dökülmesine neden olan unsurlardan biri de, siz farkında olsanız da olmasanız da kullandığınız saç modelleri… Özellikle at kuyruğu yaparken, tepeden, sıkı toplanan bir saçın, kişinin cildini gererek, daha genç görünmeyi sağladığını biliyoruz… Ancak bunu yaptığınızda, saçlarınızın çekilmesi, ve uygulanan baskı dolayısı ile, saç dökülmesi problemi gündeme geliyor. At kuyruğu yapmak ilaç kullanmaya benzemez ki yan etkilerinden saçlarınız nasibini alsın… Cildiniz kötü ise ona bir çözüm bulun; ama sağlıklı olan saçlarınızı, kötü olan cildiniz için kesinlikle bozmayın.

• Saç diplerinize, özellikle saç sağlığına katkısı bulunan doğal bitkisel yağlarla masaj yapın. Bu yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yağı; ve zeytinyağını hafif ılıtırsanız daha da etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu şekilde canlanacak olan saç köklerinizde kan dolaşımınız da hızlanacak, dolayısı ile saç dökülmesi problemi olabildiğince ortadan kalkacaktır. Elinizden geldiğince bu yağları saçlarınızda, bir kaç saat de bırakın.

• Tüm bunlara rağmen geçmeyen saç dökülmesi probleminiz varsa, doktor kontrolünde bir kan tahlili yaptırarak, buna neyin sebep olduğunu araştırın, ve eğer bir eksiklik varsa, doktor önerilerini yerine getirmeyi ihmal etmeyin. Ve en önemli unsurlardan biri: stresten uzak durun…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.