0

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

saç dökülmesini durdurmakYaz aylarının başlaması ile birlikte, saç dökülmesi problemini de ensemizde hissetmeye başladık. Büyük zorluklarla uzattığımız; çeşitli bakımlar uyguladığımız saçlarımızda meydana gelen saç dökülmesini durdurmak ise, aslında sandığımızdan daha kolay olabilir. Peki o halde saç dökülmesi nasıl giderilir? Saç dökülmesi nasıl durdurulur? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…Radyo Dinle

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?
Saç Dökülmesi Nasıl Giderilir?

• Saç dökülmesini durdurmak için yapmanız gereken ilk şey, beslenmenize dikkat etmek. İçeriğinde protein, demir, ve B12 vitamin; ve mineralleri bulunan besinler tüketerek saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Özellikle et, balık; ve yeşil sebzeler bu anlamda sizin önemli yardımcılarınız olmaya aday besinlerdir.

• Saç dökülmesini durdurmak için saç derisine masaj yapmak da önemlidir. Zeytinyağından, acı badem yağından, ya da saç dökülmesine iyi geldiğini bildiğiniz farklı bir yağdan bu anlamda yardım alabilirsiniz. Yağı saç derisine uygulayıp, sonrasında da parmak uçlarınız ile masaj yapın, ve ardından bir havluyu ısıtıp saçınıza sarın. Bu şekilde saç derisinin yağı daha kolay emmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bir kaç saat bekleyip, ardından da saçlarınızı ılık su ile durulayın.

• Eğer saç dökülmesi probleminiz varsa, saçınıza şekil vermekten uzak durmalısınız. Saçınıza vereceğiniz şekli yüksek ısı uygulayarak sağlamak, ya da bu amaca yönelik şekillendirici ürünler kullanmak saçın yapısını bozmaktadır. Bu nedenle, fırça; ya da tarak dışında bir şeyle saçınıza şekil vermekten saç dökülmesi problemi sırasında kesinlikle uzak durun…

• Saçınızı yıkarken yanınıza bir miktar bal alın. Şampuan, ve kremleme işlemi bitip saçınızı durulamaya başladığınızda, yanınıza aldığınız balı saçınıza sürün; ve bir süre bekleyin. Ardından saçınızı ılık su ile durulayıp kurulayın. Saçınıza güç katacak bu uygulama sayesinde saç dökülmesini durdurmak, saça parlaklık; ve yumuşaklık vermek olanaklı olacaktır.

• Perma, saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kesinlikle uzak durulması gereken bir işlemdir. İçeriğinde bulunan kimyasallar, saçın yapısının bozulmasına neden olmaktadır.

• Saçları çok sıkı toplamak da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alması dolayısı ile tercih edilmemektedir. Sürekli olarak, saçınızı sıkı toplamanız gereken saç modellerini uygulamaktan vazgeçin.

• Saçınızı nasıl taramanız gerektiğini de bilmeniz önemli. Saç dökülmesi probleminiz varsa, dişleri aralıklı, ve kalın dişli taraklarla saçlarınızı, uçlardan diplere doğru taramanız önerilmektedir.

• Biyotinin de saç dökülmesi nasıl durdurulur sorusunun yanıtları arasında yer aldığını belirtmeliyiz. Ceviz, yumurta beyazı; ve tahıl ürünlerinde bol bulunan biyotinin beslenmeye mutlaka dahil edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesini durdurmak için yapılabilecek bir diğer işlem de saçları düzenli şekilde yıkamaktır. Bu sayede gözenekleri açılacak olan kafa derisi hava alacağı için saç dökülmesi daha az gündeme gelecektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.