0

Saç Dökülmesi Hakkında Bilgiler

Özellikle biz kadınlar saçlarımızı bir kozmetik gereç gibi gördüğümüz için, saç dökülmesi problemi bize genellikle estetik kaygı olarak yansır. Ama aslında durum tam olarak estetik ile alakalı değildir ve özellikle gün içerisinde 150’den fazla saç teliniz dökülüyorsa, bu durum bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Peki saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi nasıl önlenir? Hiç vakit kaybetmeden bu önemli bilgileri sizlerle paylaşmaya başlayalım.Radyo Dinle

Öncelikle şunu belirtelim: başımızda bulunan ve bizi estetik açıdan güzelleştirdiğini düşündüğümüz her saç telinin bir ömrü var. Kadınların saç ömrü uzunluğu erkeklere göre biraz daha fazladır. Ancak en uzun saçın ortalama beş yıl yaşayabildiğini, 3.5 yılda da ölebildiğini belirtmemiz gerekir. Ömrü biten saç teli önce dinlenmeye çekilir; yani uzamaz. Sonrasında ise saç dökülmesi olarak karşımıza çıkar. Yani aslında bu çok normal bir süreçtir. Gün içerisinde 80 – 120 saç teliniz dökülüyorsa bir sorun yok demektir. Ama 150 saç teli ve daha fazla saç dökülmesi aslında bir alarmdır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genetik, özellikle erkeklerde saç dökülmesinin önemli nedenlerinden bir tanesidir. Hatta yaşın ilerlemesi ile birlikte saç dökülmesi kellik ile de devam edebilmektedir. Bunun yanında, saç derisinde görülen bazı sorunlar, yanlış, yetersiz ve dengesiz beslenme, Doğum, gebelik, ergenlik… gibi dönemlerde görülen hormonal dengesizlikler, Vücuttaki değeri eksik vitamin ve mineraller, kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Eğer saç dökülmesinin nedeni genetik ise bunun durdurulması, dökülen saçın yerine yenisinin çıkmasının sağlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak düzenli yapılan bazı bakımlarla, hem saç derisinin sağlığı iyileştirilebilir; hem de saç kalitesi arttırılarak, saç dökülmesinin geciktirilmesi sağlanabilir. Eğer saç derisi açılmaya başlamış; yani kellik artık söz konusu olmuş ise saç ekimi, özellikle erkekler için denenebilecek bir alternatiftir:

Kadınlarda ise saç dökülmesini teşhis edebilmek daha zordur. Bu nedenle, ezbere kullanılacak olan bir kozmetik ürünün, saç dökülmesine çok faydası olmayabilir. Bunun yerine tam tanı konulması ile uygun ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır. Trikolojik tedavi yöntemleri bir profesyonelden yardım alınarak uygulanırsa, hem yeni saç oluşumu desteklenmiş; hem de saç derisindeki hasar giderilmiş olur ki bu sayede saç dökülmesi sorunu olabildiğince geciktirilir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.