0

Kepeklenme Nasıl Geçer?

Kepekli saçlar yaşlı – genç demeden herkesin sorunu olmakta ve kişide sosyal güvensizlik oluşturmakla kalmayıp saç kayıplarına da neden olmaktadır. Bu nedenle kepeklenme nasıl geçer, kepeklenmeye karşı ne yapılabilir sorularının yanıtları önem kazanmaktadır. Sizlere ilerleyen bölümlerde kepeklenmeye karşı doğal çözüm önerilerinde bulunmaya ve kepekli saçlarınızdan evde yapacağınız karışımlarla kurtulmanızı sağlamaya çalışacağız.Radyo Dinle

Kepeklenmeye Karşı Ne Yapılabilir?
Kepeklenme Nasıl Geçer?

■ Kepeklenmeye karşı doğal çözüm önerilerinden ilki için, akşam saatlerinde iki bardak suyu bir tencere içerisine alın ve üzerine bir çorba kaşığı çavdar tohumu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve karışımı bu şekilde sabaha kadar bekletin. Sabah olduğunda, hazırlamış olduğunuz karışımı ince teli bir süzgeçten geçirin. Ardından saçlarınızı, süzmüş olduğunuz çavdar tohumu suyu ile iyice, saç derisine masaj yapmak sureti ile yıkayın. Kepekli saçlardan kurtulana kadar bu işlemi her gün tekrarlayın. Saç derisindeki sivilce probleminden de aynı yöntem ile kurtulabilirsiniz.

■ Kepeklenmeye karşı doğal çözüm olması adına, bir kase yoğurdun içerisine bir tane limon suyunu sıkın. Sonrasında limon suyu ve yoğurdun birbirine iyice karışmasını sağlayın. Ardından saç derisine masaj yaparak hazırlamış olduğunuz karışımı yedirin. Ve yarım saat beklemesini sağlayın. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu işlem hem kepekli saçlardan kurtulmanıza kısa süre içerisinde yardımcı olacak hem de saç derisindeki mantar sorununu giderecektir. Bu etkiler, hem yoğurt; hem de limon suyu içerisinde bulunan asitler sayesinde gerçekleşir.

■ Bir kasenin içerisine bir tatlı kaşığı karbonat koyup, üzerine de, karbonat macun kıvamını alana kadar limon suyu sıkın. Karbonatın İngiliz karbonatı olmasınıo önermekteyiz. Sonrasında hazırlamış olduğunuz karışımı kepekli saçlarınıza ve özellikle saç derisine, pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

■ Bir kutu şampuanın içerisine, toz haline getirmiş olduğunuz dört tane aspirini karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ile saçlarınızı, her zamanki gibi şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Zamandan çalmaması dolayısı ile bu yöntem çok tercih edilmektedir.

■ Bir bardak elma sirkesinin içerisine, kabuğunu soyarak ezdiğiniz bir tane muzu karıştırın ve macun kıvamını almasını sağlayın. Elde etmiş olduğunuz, saçlı derideki pH dengesini de sağlayacak olan sirkeli muz karışımını saç derisine masaj yaparak uygulayın. Sonrasında yarım saat bekleyip, ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz.

■ İki bardak suyun içerisine bir fincan neem yaprağı ekleyin ve ardından karışımı ocağın üzerine alıp beş dakika boyunca kaynatın. Sonrasında yaprakları suyun içerisinden süzün ve bu su ile saçlarınızı yıkayın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.