0

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mı?

her gun sac yikamak dogru muYaz aylarının gelmesi ile birlikte deniz, havuz, güneş, kum mevsimi de açılmış oldu, ve böyle olmasa bile sıcaklar geldi… Dolayısı ile çok terliyor; ve her gün banyo yapıyoruz… Her gün saç yıkamak durumunda kalıyoruz. Sonra da, yaz aylarında daha çok saç dökülmesi olduğundan, ve kepeklenmeden şikayet ediyoruz. Peki acaba her gün saç yıkamak doğru mu? Yoksa her gün saç yıkamak zararlı mı? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarını vereceğiz…Radyo Dinle

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mı?

Kendine ait bir kimyasal yapısı bulunan saçlarımız, her gün suya, ve şampuan, ya da sabuna maruz kaldığı zaman söz konusu kimyasal yapının bozulması durumu ile karşı karşıya kalıp yıpranıyor. Bu yıpranma sonrasında, saç dökülmesi, kepeklenme, nem kaybı gibi problemler ortaya çıkıyor, saçlarımız mat görünüyor. Bizlerse bu durumu yanlış algılıyor, saçlarımızın her gün yıkanmaya ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz, çünkü:

Her şeyin öncesinde, kendi yağı ile beslenen saç, siz onu ne kadar çok yıkarsanız, sizin temponuza alışıyor; ve kendini koruyabilmek adına daha sık yağlanmaya başlıyor. Siz ise bunu şu şekilde değerlendiriyorsunuz: “Saçlarım çok çabuk yağlanıyor, yıkamak zorunda kalıyorum…” Aslında öyle değil, saçlarınız, siz onları çok yıkadığınız için, kendilerini size karşı savunmaya alıyor, ve bu nedenle yağlanıyor…

Ama elbette şu da var, eğer her gün denize, ya da havuza giriyorsanız, saçlarınızı, denizin tuzundan; ya da havuzun klorundan da arındırmanız gerekiyor. Ya da, saç şekillendirme ürünleri kullanıyorsak, örneğin köpük, sprey, jole… gibi ürünleri, gün sonunda mutlaka saçlarımızdan arındırmamız gerekiyor, ve her gün saç yıkamak zorunda kalıyoruz. Peki bu noktada nelere dikkat etmeli, saçlarımızı bu durumdan nasıl korumalıyız?

Her Gün Saç Yıkamak Doğru Mu?

Her gün saç yıkamak zorundaysanız, saçlarınıza rutin olarak şu bakımları yapmalısınız:

• Haftada bir kere, zeytinyağını hafif ılıtın, ve saçlarınıza uygulayıp, saçlarınızı sıcak bir havlu ile sarın. Bu şekilde 20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında saçlarınızı şampuanlayarak durulayın. Bu sayede, saçlarınızın yağ dengesine katkıda bulunmuş olursunuz.

• Saçlarınızı her yıkadığınızda şampuan kullanma alışkanlığınızdan vazgeçin. Şampuanın, saçlarınızdaki nemi almasını önlemeli, kurumasına izin vermemelisiniz, öyle değil mi?

• Şampuan alırken, daha çok doğal olanları tercih edin. Bitkisel şampuanlar, sarımsak özlü, zeytinyağlı, argan yağı içeren şampuanlar, yıkama sırasında saçlarınıza bakım yapar, kimyasal içerikli olanlar ise, belki çok köpürür; ama saçlarınızın doğal yapısını bozarlar. Zaten, her zaman, çok köpüren şampuanın iyi olduğunu düşünme yanılgınız vardı, ama artık bu yanılgıdan kurtulmalısınız.

• Her saç yıkamanızda, saç kremi kullanmayı da ihmal etmeyin. Çünkü, saç kremi saçlarınızın daha elastik olmasını sağlar, ve dolayısı ile yıkama sonrası daha çabuk açılan saçlar, taramaya bağlı kırıklardan daha az etkilenmiş olurlar.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.