0

Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

evde saç boyarken nelere dikkat edilmeliEvde saç boyamanın pek çok alternatifi var. Örneğin, saçınızı kuaförünüze boyatabilr, saç boyasını kendiniz alıp, kuaföre daha uygun fiyatla yine boyatabilirsiniz. Ama, eğer elinizden geliyorsa, evde saç boyama kadar ekonomik hiç bir yöntem bulunmamaktadır. Bu yazımızda sizlere, evde saç boyarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, evde saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Bu bilgiler ışığında hem ekonomik; hem de etkili şekilde saçlarınızı boyayabileceksiniz.Radyo Dinle

Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Evde saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, her saç boyama öncesinde yapılması gereken saç tutam testidir. Bu test ile, boyanın saçınızda ne kadar kalması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Böylece evde saç boyama işleminden daha etkin sonuç almış olursunuz. Bunu her seferinde yapmanızın nedeni, saç yapısının her seferinde, gerek gördüğü işlemler, gerek ısı dolayısı ile değişmesinden kaynaklanmaktadır.

• Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay da, saç boyasının kulağa, veya cildin diğer yerlerine bulaşmaması için alınması gereken önlemdir. Bunun için yapmanız gereken, kulaklarınıza, saçınız ile cildinizin birleştiği yerlere vazelin sürmektir. Vazelin hava geçirmeme; ve boya lekesine neden olmama özelliği göstermektedir.

• Saç telleriniz kalınsa, ve saçınız uzun ise, iki kutu saç boyası kullanın. Bu sayede saçlarınız boyayı iyice emer, ve boyaya doyduğu için de renk farkının oluşması önlenmiş olur.

Boyanın Saçta Kalıcı Olması İçin

• Saç boyama işleminden sonra, deniz, ya da havuza girecek olursanız, çıktıktan sonra saçlarınızı hemen durulamalısınız. Aksi halde deniz tuzu; ve klor, saçın parlaklığını yitirmesine neden olacaktır.

• Saçlarınızı yıkarken, boyalı saçlar için kullanılan şampuanları tercih edin. Bu sayede saçlarınızın rengi daha doğal görünür, ve boyanın saçta kalıcı olması için önlem alınmış olur.

• En az iki haftada bir olmak kaydı ile ayarlayacağınız sıklıkta, saçınıza derinlemesine bakım uygulayın. Bu sayede saçlarınız daha parlak olacaktır.

• Saçınızı yıkamanızın sonrasında pH değeri yüksek bir saç kremi kullanın. Bu işlem hem saçın korunmasını, hem de daha yumuşak olmasını olanaklı hale getirmektedir.

• Renk aktifleştirici saç bakım ürünleri uzayan saçın renginin, saç boyasının rengine uygun şekilde görünmesini olanaklı hale getirir. Bu nedenle, uzayan saçlarınızda, daha seyrek saç boyası kullanmak adına bu ürünlerden kullanın.

• Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra ovalama, ya da kurulama işlemlerini yapmaktan kaçının. Bu işlemler saçın nemini, ve parlaklığını yitirmesine neden olmaktadır. Eğer ıslak saçla dolaşamıyorsanız, ısı etkilerine karşı koruyucu spreylerden yardım alın.

• Saçınızı taramaya, saç uçlarından başlayın, ve saç diplerine doğru ilerleyin. Bu sırada kalın dişli bir tarak ile tarayın, ve saçlarınızı ıslak iken kesinlikle taramayın.

• Maden suyunun, saçı zararlı kimyasallardan koruma etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle durulama suyuna maden suyu ekleyebilirsiniz. Özellikle de deniz, ya da havuza girmenin sonrasında saçlarınızı yıkarken…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.