0

Doğal Saç Bakım Maskesi Tarifleri

Bazılarımızın saçı işlem görmekten, bazılarımızınki ise ısıya maruz kalmaktan dolayı zarara uğruyor. Mat görünen, sürekli elektriklenen, kırık uçları bulunan saçları eski sağlıklı, parlak ve canlı görünen günlerine geri döndürmekse mümkün. Yazımız içerisinde sizlere, bu amaca yönelik hazırlanabilecek doğal saç bakım maskelerinden söz edeceğiz. Doğal saç bakım maskesi nasıl yapılır diyenler için, farklı doğal saç bakım maskesi tariflerini hemen almaya başlayalım…Radyo Dinle

Doğal Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

■ Saçlarınızı daha parlak gösterip, saç renginizi ortaya çıkaracak doğal saç bakım maskelerinden ilki çay maskesidir. Saç renginiz sarı ise papatya çayı, siyah ise siyah çay kullanarak uygulamanızı önerdiğimiz çay maskesini yapmak için, ilk olarak saçlarınızı şampuanlayıp, sonrasında durulayın ve ardından da taze demlenmiş çay ile saçlarınıza çay banyosu yaptırın.

■ Saçlarınızı yenileme etkisi dolayısı ile avokado maskesini de doğal saç bakım maskesi olarak kullanabilirsiniz. Avokadonun içeriğinde faydalı yağ asitleri, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Maskeyi hazırlamak için yapmanız gereken: bir tane avokadoyu ezerek içerisine bir yumurta eklemek ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar birbirleri ile karıştırmak. Saçınız ıslak iken bu maskeyi uygular, yirmi dakika bekletip ardından da güzelce durularsanız, saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer zaten saçlarınız güçlü ise ayda bir kere uygulamanız yeterli olacaktır. Ama kırılan saçlarınıza haftada iki sefer de uygulayabilirsiniz.

■ İnce telli saçlarınız varsa, elma sirkesi maskesinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için, bir çay kaşığı elma sirkesini iki kaşık zeytinyağı ve üç yumurta beyazı ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı saçlarınıza uygulayıp yarım saat beklemesini sağlayın. Ardından da saçlarınızı güzelce şampuanlayarak maskeden arındırın. Eğer yarım saatlik bekleme süresinde duş bonesi kullanırsanız, hava almayacak olan doğal saç bakım maskesinden daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

■ Saçlarınızdaki kırıkları tamir etmek, saç tellerinizi güçlendirerek yenilemek için proteinden destek almalısınız. Bunu, şampuanınızın içerisine bir yumurta karıştırarak gerçekleştirebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayıp beş dakika beklemeniz ve sonrasında da yıkamanız, gerekli protein desteği için yeterli olacaktır.

■ Ilık hale getireceğiniz yarım bardak zeytinyağı ile de saçlarınıza nem ve parlaklık katabilirsiniz. Bunun için saçlarınıza masaj yaparak ısıttığınız zeytinyağını sürün. Sonrasında duş bonesi geçireceğiniz saçlarınızın sıcak kalması için bir de havlu sarın. Ardından 45 dakika bekleyin ve saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

■ Ağır, kalın ve zarar görmüş saçlarınıza ısıtılmış Hindistan cevizi yağı da uygulayabilirsiniz. Zeytinyağında olduğu gibi ısıtıp uygulayacağınız Hindistan cevizi yağını saçlarınıza masaj yaparak sürüp duşbonesi ile sarın ve sıcak kalması için bir de havlu ile sarıp 45 dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.