0

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

yağ lekesi nasıl geçerHepimiz, istemediğimiz anlarda istemediğimiz problemlerle karşılaşabiliriz. Örneğin, evimize gelen misafirimiz, kendisine ikram ettiğimiz sarımsaklı köfteyi dökebilir, bebeğimizin bakımı sırasında kullandığımız bebek yağı giysimize bulaşabilir, hiç farkında değilken, masadan akan yağ, en sevdiğimiz giysimizde yağ lekesine neden olabilir… Kısacası, yağ lekesi istenmeyen problemler arasında yer almaktadır. Peki yağ lekesi nasıl geçer? Yağ lekesi nasıl çıkar? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…Radyo Dinle

Yağ Lekesi Nasıl Geçer?
Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Her şeyin öncesinde şunu unutmayın: Yağ lekesinin nasıl bir kumaşa, ve nereden bulaştığı, yağ lekesini çıkartmada en önemli detaydır. Bir malzeme, yağ lekesini bir kumaşta çıkartıcı etki gösterirken, başka bir kumaşta ise itici etki gösterebilmektedir. Bu nedenle, özellikle su; ve deterjan kullanarak çıkartmaya çalıştığınız yağ lekesinde, kumaşın yıkanabilirliğine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yağ lekesini çıkartmak için yapmış olduğunuz herhangi bir işlem, kumaş rengini değiştirebileceği gibi, kumaş yapısının hasar görmesine de neden olabilmektedir. Bu anlamda özellikle hassas olan kumaşlar: astarlı kıyafetler, süet, keten, ipek, yün, doğal elyaflı kumaşlar… şeklinde sıralanabilmektedir. Özellikle bu kumaşlarda yapacağınız işlemlere çok dikkat etmeniz gerekir.

İsterseniz şimdi, yağ lekesi nasıl geçer, ve yağ lekesi nasıl çıkar gözden geçirmeye başlayalım…

• Yağ lekesinin bulaştığı açık renkli giysilerde, içeriğinde boya; ve koku bulunmayan bulaşık deterjanlarından yardım alabilirsiniz. Aynı işlemi koyu renk kumaşlarda uygulamak ise, kumaşın renginin solmasına neden olabilecektir.

• Bulaşık deterjanını yağ lekesi üzerinde uygulayacağınızda, içeriğinde limon bulunanları tercih etmemelisiniz. Bununla birlikte, bulaşık deterjanı ile çıkartılabilen yağ lekesinin, en çok yemek yağları için etkili olacağını unutmamanız gerekmektedir. Kullanacağınız bulaşık deterjanının yağ çözücü özelliğinin bulunması ise, sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

• Eğer yağ lekesi yeni oluşmuş ise şu işlemi panik yapmadan uygulayın: Yağ lekesinin bulunduğu bölgeye pudra dökün, pudranın yağı emmesini bekleyin. Ardından üzerine bir bez örtün; ve orta ısılı ütü ile bu bezin üzerinden kumaşı ütüleyin. Ütü işleminin bitmesinden sonra ise bezi kaldırıp, kumaşın üzerinde kalan kurumuş pudrayı, yumuşak bir fırça ile fırçalayarak alın.

• Yağ lekesinin bulaşmış olduğu kumaş sentetik ise, eter kullanarak lekeden kurtulabilirsiniz. Yanıcı, ve uçucu bir madde olan eteri kullanırken yapmanız gereken, etrafınızda yakıcı bir şeyin bulunmamasıdır: Ve işlemi açık havada uygulamalısınız. Yapmanız gereken şey şudur: Bir bezi etere batırın. Sonrasında da bu bez ile yağ lekesinin bulunduğu bölgeyi silin.

• Yağ lekesinin bulaştığı kumaş ipekli ise, bu sefer de lekeyi amonyak ile temizlemeyi deneyin. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir bardak su ile bir fincan amonyağı karıştırın. Ardından bir bezi bu karışıma batırıp, yağ lekesinin olduğu bölgeyi silin. Daha sonra ise, kumaşın üzerini kalın bir kağıt ile kapatıp, kağıdın üzerinden kumaşı ılık ütü ile ütüleyin.

• Kadife kumaşa bulaşan yağ lekesini çıkartmak için ise, lekeli bölgeyi soğan ile ovun. Sonra kumaşın üzerindeki soğanın kurumasını bekleyin. Ve ardından kumaşın tersinin üzerine kağıt havlu yerleştirip, bunun üzerinden kumaşı ütüleyin.

• Eğer bir iş yağının, yani gres ya da motor yağının kumaşa bulaştığından şikayetçi iseniz, bu durumda yapmanız gereken, ilk olarak ucu küt bir bıçak ile bölgeyi dikkatlice kazımaktır. Kumaşa zarar vermemek için işlemi dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Kazımanız gereken sadece yağın fazla kısmıdır. Ardından üzerine vazelin dökerek lekenin yumuşamasını sağlayıp, sonrasında da biraz önce aktarmış olduğumuz yöntemlerden size uygun olanı kullanabilirsiniz…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.