0

Lezzetli Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte açılan balık sezonunda, herkes lezzetli balık pişirmenin derdinde. Artık hem balık tezgahları daha dolu, hem de dolayısı ile lezzetli balık fiyatları daha uygun. Örneğin hamsi, her ne kadar, üzerine kar suyu düşmeden tüketilmemesi; çünkü yağlanmayacağı söylense de, fiyat olarak oldukça uygun ve tezgahlardaki yerini almış durumda. Hal böyle olunca herkesin aklında aynı soru: Lezzetli balık nasıl pişirilir? Biz de sizlere, lezzetli balık pişirmenin püf noktalarından söz etmek istedik.Radyo Dinle

Lezzetli Balık Nasıl Pişirilir?

■ Lezzetli balık pişirmenin püf noktalarından ilki ve tabi ki en önemlisi, mevsiminde, taze balık tüketmek. Ancak taze balık, tutulmasının hemen sonrasında pişirilecek olursa dağılabilir. Bu nedenle pişirmeden önce 4 – 5 saat dinlenmesine izin vermek gerekir.

■ Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da, balığın kömür ızgarasında pişirilmesinin gerekliliğidir. Yağda kızartıldığında sağlık değerinden kayıp yaşayan balık, kömür ızgarasında pişirildiğinde hem daha sağlıklı; hem de lezzetli olur. Sonraki tercih fırında balık pişirme olmalıdır. En son kızartma düşünülür.

■ Her balığın tüketilmesi gereken mevsim bir diğer balıktan farklıdır. Balıklar ancak bu mevsimlerde tüketilirlerse daha yağlı, dolayısı ile de lezzetli olurlar.

■ Lezzetli balık tüketmenin püf noktaları arasında, balığın kılçığı ile pişirilmesinin gerekliliği de yer alır. Fileto olarak hazırlanıp pişirilen balık elbette daha kolay tüketilebilir. Ancak kılçığı ile birlikte pişirilen balık çok daha lezzetlidir.

■ Bazen, evde balık pişirmenin zor olduğu; aynı zamanda da evde balık kokusuna neden olduğu düşünülebilir ve balık dışarıda bir mekanda tüketilmek istenebilir. Böyle bir durumda, seçeceğiniz mekan kaliteli, balık pişiren usta ise işinin ehli olmalıdır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.