0

Gümüş Nasıl Parlatılır?

gümüş nasıl parlatılırPek çoğumuzun gümüş takısı, gümüş süs eşyaları… kısacası gümüş kullanımını bir şekilde gerçekleştirdiği günümüzde, gümüşün kararmaması için ne yapılır, ve gümüş nasıl parlatılır sorusunun yanıtlarını merak etmeyenimiz yoktur. Aslında rengi beyaz olan; ve parlayan güneşin kararmasını isteyenimiz yoktur. Hep aynı özellikte kalsın isteriz. Yazımız içerisinde sizlere, gümüşün kararmaması için önerilerde bulunup, gümüş parlatma yöntemlerinden söz edeceğiz.Radyo Dinle

Gümüşün Kararmaması İçin Ne Yapılır?

• Gümüşün kararmasının bazı önemli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında su, oksijen, kükürt… gibi maddelerle temastan söz etmek gerekir. İşte bu nedenle, gümüş eşyalarınızdan kullanmadıklarınızı, kapalı bir kutu içerisine koyarak, ağzını sıkıca kapatıp, hava almasını önleyebilir; ve gümüşün kararmaması için önlem almış olursunuz. Ağzı sıkıca bağlanmış poşetler de gümüşlerin saklanması için ideal yöntemler arasında yer almaktadır.

• Takılarınızın hava ile temasını keserek, gümüşün kararmaması için, onların üzerlerine tırnak cilası da uygulayabilirsiniz.

• Haftada bir kere gümüşlerinizi yumuşak bir bez ile silerek, kararmalarını geciktirebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

• Gümüş parlatma yöntemleri arasında yer alan ilk, ve de en etkili olanı, gümüş parlatıcı krem kullanmaktır. Alınan gümüş parlatıcı kremden az bir miktar bir bezin üzerine sıkılmalı, sonrasında da gümüşün kararması söz konusu olduğunda bu bez ile hafifçe silinmesi sağlanmalıdır. Ardından yumuşak pamuklu bir bez ile silinen gümüşün hem kararması, gümüş parlatıcı kremin içeriğindeki kimyasallar sayesinde giderilir, hem de gümüşün cilalanması sağlanmış olur. Böylece takı, ve eşyalarınızı ilk aldığınız günkü parlaklıkları ile kullanabilirsiniz.

• Gümüş parlatma yöntemlerinden bir diğeri de diş macunu kullanımıdır. Yapmanız gereken, kararan gümüşü diş macunu ile kaplamak, sonrasında ise bu dolu bir kabın içerisine koyarak yarım saat bu şekilde beklemesini sağlamaktır. Ardından gümüş eşyanızı suyun altına tutup, ovmadan diş macununun çıkmasını beklemelisiniz. Unutmayın, gümüşün üzerinde diş macununu ovarsanız, gümüş eşyanızın çizilmesine neden olabilirsiniz. Durulama işleminden sonra da pamuklu yumuşak bir bezle gümüş eşyanızı kurulamalısınız.

• Bir çorba kaşığı karbonatı bir litre suyun içerisinde kaynatın. Bu sırada kabın içerisine biraz da Alüminyum folyo koyun. Ardından, parlamasını istediğiniz gümüşü bu suyun içerisine sadece 10 saniye bırakın. Ardından alıp, parlama derecesine bakın. İstediğiniz sonucu alamadıysanız kısa bir süre daha bekletebilirsiniz. Karbonat, gümüş parlatma işleminde, diş beyazlatmada olduğu kadar etkilidir.

• Bir kabın içerisini Alüminyum folyo ile kaplayın; ve sonrasında içerisine sıcak su döküp, üzerine bir kaşık toz çamaşır deterjanı ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımın içerisine, parlamasını istediğiniz gümüşü atarak bir dakika bekletin. Ardından durulayıp, kurulayabilirsiniz.

• Yarım bardak sütün içerisine 1.5 bardak su, ve bir yemek kaşığı limon suyu ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın içerisine gümüş eşyanızı atarak kısa süre bekletin. Ve sonrasında durulayıp kurulamanız yeterli olacaktır.

• İki yemek kaşığı karbonatın üzerine yarım bardak beyaz sirke ilave edin. Ve kararan gümüşün parlaması için bu karışımda üç saat beklemesini sağlayın.

• Yarım bardak amonyak üzerine bir bardak ılık su dökün. Elde edeceğiniz bu karışımın içerisinde gümüşlerinizi 10 dakika bekletmeniz, parlamaları için yeterli olacaktır.

• Yumuşak bir bez üzerine, cam temizleme spreyi, saç kremi, ya da el dezenfektanlarından herhangi birini sıkıp, sonrasında gümüş eşyanızı bu bezle silebilir, ardından durulayarak da gümüş parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.