0

Börek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

börek dondurucuda nasıl saklanırGünümüzde, börekler açan kadın sayısı oldukça az. Bunun nedeni genellikle zamanın gün içerisinde bizlere yetmemesi. Bir yandan çalışıp, bir yandan ev işi yaparak, çocuklarla ilgilenmenin yanında, bir de oturup börekler açmak çok da kolay değil… Ama hazırlıksız gelen misafirlerimize ikram edecek bir şey bulamadığımızda, kendimizi oldukça kötü hissediyoruz. Bu nedenle, var olan boş zamanlarımızda börek yaparak dondurabilir, ve misafirimiz geldiğinde çıkartıp pişirebiliriz… Börek dondurulur mu; ya da börek dondurucuya konur mu diyenler için, pek çok kişinin, bu şekilde yaptığını belirtelim, ve hemen, börek dondurucuda nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını sizlere aktarmaya başlayalım…Radyo Dinle

Börek Dondurucuya Konur Mu?
Börek Dondurulur Mu?

Yaptığınız böreği hemen pişirip tüketecekseniz, bunun için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Ama eğer bir süre bekletmeniz gerekiyorsa, ve bu süre kısa ise, böreği buzdolabına kaldırabilirsiniz. Sürenin uzaması için ise uygun şekilde hazırlayarak dondurucuda saklamanız gerekmektedir.

Börek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

• Eğer böreğinizi pişirmiş, ancak bitirememiş iseniz, ilk olarak oda sıcaklığında soğumalarını beklemeli, sonrasında da bir saklama kabına koyarak, ya da daha az yer kaplaması adına buzdolabı poşetlerine sararak, pişmiş haldeki böreklerinizi derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

• Eğer dondurucuya koyacağınız börek çiğ ise, bu durumda daha uzun süre dayanıklılık gösterecektir, ancak yapılması gereken işlemi dikkatlice okumalısınız. İlk olarak böreğinizi büyük bir tepsinin içerisine alın, ve istediğiniz boyutlarda, ama çok da küçük olmayan dilimlere ayırın. Dilimler birbirine deymeyecek şekilde buzdolabında bir gece bekletin. Ardından her bir dilimi buzdolabı poşetine ayrı ayrı koyarak derin dondurucuya atabilirsiniz.

Dondurucudan çıkardığınız böreği, eğer önceden pişmiş ise fırına atarak ısıtın, ve yeni pişmiş gibi afiyetle tüketin. Ama eğer börek daha önce pişmemiş ise, bu durumda dondurucudan çıkartıp, çözülmesini beklemeden, önceden ısıtılmış fırına koyarak pişirin.

Böreği, içindeki malzemeye göre dondurucuda ortalama bir sene kadar, bozulmadan bekletebilirsiniz. Eğer kıymalı börek ise ortalama 5 ay, peynirli börek ise 7 ay rahatlıkla saklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.