0

Önemli Makyaj Hataları

makyaj hataları nelerdirMakyaj yapmadan sokağa çıktığımızda kendimizi eksik hisseden biz kadınlardan bazıları, ev içerisinde dahi, makyaj yapmadan dolaşamıyor. Peki, her şeyin azının karar, çoğunun zarar olması durumu makyaj için de geçerli mi? Makyaj hataları nelerdir? Yazımız içerisinde sizlere, yapmamanız gereken makyaj hataları, ve makyaj yanlışları ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. “Hiç yapmasan daha iyiymiş” dedirtmek yerine, doğrusunu, güzel hali ile yapmak adına, gelin bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Makyaj Hataları Nelerdir?

• Her şeyin öncesinde, fondöten, kapatıcı gibi, ten makyajı malzemelerinin tonlarının doğru seçilmesi gerektiğini biliyoruz. Aksi halde yaşadığımız sorunlar malum, ama, çok fazla kapatıcı kullanmak da, en az, yanlış ton kullanmak kadar önemli sorunlara neden olabiliyor. Çok fazla kapatıcı kullanırsanız, hem kırışıklıklarınız daha belirgin bir hal alıyor, hem de yaşınız olduğundan büyük görünüyor.

• Makyaj yanlışlarından bir diğeri de, maskara kullanımı sırasında ortaya çıkıyor. Üst kirpiklere bir kaç kat maskara sürüyoruz, onda sorun yok… Ama konu alt kirpikler olduğu zaman, amaç kirpikleri dolgun, ya da uzun göstermek değil, tane tane göstermek oluyor; ve bu nedenle fazla maskara uygulamasına gerek kalmıyor. Alt kirpiklere uyguladığınız fazla maskaranın, kırışıklıklarınıza dikkat çektiğini belirtelim.

• Rujunuzun tonunu seçerken dikkat etmeniz gereken: dudaklarınızın inceliğidir. Eğer dudaklarınız çok ince ise; ve siz koyu tonlarda ruj kullanırsanız, bu durum sizin dudaklarınızın daha da ince görünmesine neden olacaktır. Unutmayın, makyaj hataları arasında yer alan bu yanlışı yapmazsanız, dudaklarınızın mükemmel görünmesini sağlayabilirsiniz.

• Far kullanacağınızda, bunu tüm göz kapağınıza değil, sadece göz kapağının dış kısmına yapmalısınız. Aksi halde, göz makyajında yapılan bu küçük hata, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

• Göz makyajı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, kullanmakta olduğunuz göz kaleminin rengi. Eğer göz altlarına, koyu renk göz kalemi sürerseniz, gözleriniz olduğundan daha küçük görünecek. İri gözlere sahip olmak istiyorsanız da göz kaleminin ton olarak açık olması gerektiğini unutmamalısınız.

• Kullanacağınız allık rengi de çok yoğun olmaması gereken bir diğer detay… Pembe, ya da şeftali tonlardaki allığınızı nereye sürdüğünüz de önemli. Elmacık kemiklerinin üzerine, tam yüzün ortasına değil, saçlarınıza daha yakın yerlere allık kullanırsanız, makyajınız daha iyi olacaktır.

• Bu senenin kalın kaş modasının olduğunu biliyoruz. Ancak bunu, koyu renk kaş kalemi ile yapar; ve kaşlarınızı çok belirginleştirirseniz, belki kalın kaşlara sahip olursunuz; ama aynı zamanda da bakımsız bir görünüme bürünürsünüz.

• Makyajın olmazsa olmazlarından biridir göz altı kapatıcıları… Çünkü göz altı morlukları, hepimizin başının belası. Özellikle de yaş ilerlediğinde daha büyük problem haline geldiği malum. Bu nedenle, göz altlarınıza, ince bir kat olarak kapatıcı uygulamanızı öneriyoruz.

• Makyajda dudak kalemi kullanımı, ve kullanılmaması arasında hep bir çelişkinin varlığı malum. Dudak kalemini kullanın, ama nasıl kullanmanız gerektiğini de bilerek kullanın… Dudaklarınızın kenarlarını, süreceğiniz ruj ile aynı; ya da yakın tonlarda bir dudak kalemi ile, ince şekilde vurgulayın. Aksi halde, koyu tonlarda bir dudak kalemi, sizi sadece demode gösterecektir.

• Ve makyaj yanlışlarına düşülen bir diğer nokta da, kullanılan pudra… Tıpkı kapatıcı gibi pudra da kullanmalısınız; bu sizin cildinizi daha pürüzsüz gösterir, ve makyajınızı sabitler. Ama dikkatli olun: göz çevresine çok fazla pudra uygularsdanız, hem cildiniz kuru görünür; hem de kırışıklıklarınız ortaya çıkar. Bunun yanında, T bölgesinin yağlanmaması için, alacağınız pudrayı da doğru seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.