0

Kapatıcı Nasıl Sürülür? Kapatıcı Çeşitleri Nelerdir?

kapatıcı alırken nelere dikkat edilmeli

Kadınların vazgeçilmezlerinden bir tanesi makyaj, makyajın vazgeçilmezlerinden bir tanesi de kapatıcıdır. Kapatıcının, makyajın olmazsa olmazları arasında yer aldığını unutmamak gerekir. Peki kapatıcı nedir? Kapatıcı ne işe yarar? Kapatıcı alırken nelere dikkat edilmeli? Kapatıcı çeşitleri nelerdir? Kapatıcı nasıl sürülür? Kapatıcı sürmenin püf noktaları nelerdir? Bu, ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen bölümlerinde alacak, ve, kapatıcı hakkında bilmediğiniz her şeyi öğreneceksiniz…Radyo Dinle

Kapatıcı Nedir?

Makyajın olmazsa olmazları arasında yer alan kapatıcı, özellikle göz altında bulunan cilt rengi koyuluğunun giderilmesini, tüm cildin aynı renk olmasını olanaklı hale getirir. Bu sayede, hem göz altı morluklarından, makyajımız silinene kadar kurtuluruz, hem de, sadece kapatıcı kullanımı gerçekleştirerek, göz altı morlukları nedeniyle bizim yorgun görünümümüz ortadan kalkar, güzelliğimize güzellik, makyajımıza canlılık katılır…

Kapatıcı ne işe yarar?

Hepinizin dikkatini zaman zaman çeker, göz altı morluklarınızın, ya da onlar olmasa dahi, göz altı renginizin, cildinize göre daha koyu olduğunu fark eder, bunun nedenini merak edersiniz. Aslında çok büyük bir problem niteliği taşımayan bu durum, oldukça fazla kadında olan, göz altı renginin, cilt renginden bir ya da iki ton daha koyu olması durumudur. Kapatıcı ile, bu renk farkı kapatılır. Hatta göz altı rengi bir ton daha açık hale getirilebilir. Böylelikle, göz makyajınız daha güzel görünür. Koyu göz altı rengi dolayısı ile dışarıya yansıyan yorgunluk görüntüsü de ortadan kalkar.

Kapatıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapatıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk unsur, kaliteli bir kapatıcı alınması gerektiğidir. Aksi halde, cildinize, makyaj nedeni ile zarar vereceğinizi unutmamalısınız. Tercih edilmesi gereken bir diğer detay da, kapatıcının içeriği ile alaklı olarak, nemlendirici barındırıp barındırmadığıdır. Eğer mümkünse, denenmesine izin verilen bir kapatıcı seçmeli, ve önce, cildinize nasıl bir etki yarattığını görmelisiniz. Likit kapatıcıların, toz olanlara göre daha çok tercih edildiğini belirtmeyi de unutmamamız gerekir.

Kapatıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli unsuru ise en sona sakladık. Elbette renk… Eğer ki, cilt tonundan farklı tonda bir kapatıcı alırsanız, kapatmayı istediğiniz rengi, yani olumsuzluğu daha fazla vurgulamış olacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle, almayı düşündüğünüz kapatıcıyı öncelikle el bileğinizde denemeli, ve güneş ışığında, rengin sizin teninize uygun olup olmadığına bakmalısınız. Eğer kapatıcıyı nereye sürdüğünüzü bulamıyorsanız, doğru renk seçmiş olduğunuzu bilmelisiniz…

Kapatıcı Çeşitleri

Krem Kapatıcı: Kullanımı genellikle ruj şeklinde olan Krem kapatıcıların, isimlerinden anlaşıldığı gibi kremsi bir etki vermedikleri; ve krem kapatıcıyı dağıtmanın zor olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Krem kapatıcı, diğer kapatıcılara göre daha etkin bir kullanım sunmasının yanında, daha koyu renk lekelerin kapatılmasında kullanılma özelliğine sahiptir.

Pot Kapatıcı: Stick kapatıcıya benzer özellik gösteren, dağılması kolay, nemlendirme etkisi yüksek olan pot kapatıcı, kap içerisinde yer almakta olup, göz altı için kullanımının oldukça rahat olduğunu, ve olumlu sonuçlar vermesi dolayısı ile, profesyoneller şekilde makyajla uğraşanların tercih ettiği kapatıcı çeşitleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Tüp Kapatıcı: Tüp kapatıcı daha çok, ileri yaş kişiler; ve kuru cilt tipine sahip olanlar tarafından kullanılmaktadır, ama aslında o kadar doğal bir görünüm verir, ve kullanımı o kadar kolaydır ki, herkes tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. İstenmesi halinde, nemlendiriciye, ya da fondöten içerisine karıştırılarak tüm cilde rahatlıkla uygulanır, ve dağıtılması çok kolay olduğundan, belirli çizgilerde toplanıp kalma riski yoktur.

Nand Kapatıcı: Özellkle, cilt kusurları çok fazla olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Dudak parlatıcısı kadar hafif bir içeriği bulunmaktadır. Uzun süre ciltte kalması isteniyorsa, pudra ile tamamlanması gereken kullanımı, fondöten gerçekleştirilmeden, sadece problemli bölgelere uygulanması sonucunda gerçekleştirilebilmektedir.

Kalem Kapatıcı: Eğer ki kapatılması gereken bölge çok büyük değil ise kullanılan kalem kapatıcı, kalem ucu ile, gerekli bölgeye uygulanır; ve dağıtılması için özel bir çaba sarf edilmesine de gerek yoktur. Eğer sivilceleriniz, ya da küçük kızarıklıklarınız varsa, kalem kapatıcı kulanabilir; ya da ruj sürmenizin sonrasında dudak kenarlarını kalem kapatıcı ile düzeltebilirsiniz.

Yansıtıcı Vurgu: Kapatıcı olduğunu söylemek, tam anlamı ile doğru olmayacaktır. Cilt kusurlarını kapatır, ancak çok hafif etkilidir. Özellikle gölgeli cilt kusurlarına aydınlık görünüm veren etkisi ile bilinmektedir. Oldukça yeni bir ürün olmakla birlikte, kapatıcı çeşitleri arasında sayılsa da, kapatıcı ile karıştırılmamalıdır.

Kapatıcı Nasıl Sürülür?

Kapatıcı sürmeden önce yapmanız gereken şey cildinizi nemlendirmek, ve bu sayede, uygulayacağınız kapatıcının cildinizde daha kolay dağılmasını olanaklı hale getirmektir. Çünkü özellikle bazı kapatıcıların dağılmaları çok zor olduğunda, uygulandıkları bölgede pul pul bir görüntüye sebep olmaktadırlar. Nemlendiricinin sonrasında kapatıcıyı cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kapatıcı sürmeniz sırasında, fırça; ya da sünger kullanmanız, parmak uçlarınızı kullanmaktan daha etkili bir yöntem olacaktır, ve özellikle kapatıcı kullanımı için üretilmiş olan fırçalar, kapatıcının yüzde doğal bir şekilde durmasını olanaklı hale getirmektedir. İçten dışa doğru uygulamanız gereken kapatıcıları, olabildiğince, sadece göz altı, ve göz kapağında uygulamayı tercih etmeli, sonrasında da fondöten, ve pudra kullanımını gerçekleştirmelisiniz.

Kapatıcı Sürmenin Püf Noktaları

Kapatıcının sadece göz altı, ve göz üstünde kullanılması, kullanım öncesinde mutlaka nemlendirici uygulanması, ve bununla birlikte, kapatıcının içten dışa doğru sürülmesi, Uygulamanın fırça, ya da sünger ile gerçekleştirilerek, dağıtılması işleminden sonra ise fondöten, ve pudra kullanımı, kalıcılığı arttırma adına, kapatıcı sürmenin püf noktaları arasında yer almaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.