0

Fondöten Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Fondöten Sürmenin Püf Noktaları

fondöten nasıl sürülürBazılarımız onu sadece gece makyajı yaparken kullanır, bazılarımızın ise, elinden düşmez; tüm gün cildinde vardır… Fondötenden söz ediyoruz… Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, fondöten hakkında bilmeniz gereken her şeyi aktarmaya çalışacağız. Fondöten nedir? Fondöten ne işe yarar? Fondöten alırken nelere dikkat edilmeli? Fondöten çeşitlerinden hangisi bize göre? Fondöten nasıl sürülür? Fondöten sürmenin püf noktaları nelerdir? İsterseniz hemen bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Fondöten Nedir?

Her ne kadar bir makyaj malzemesi de olsa fondöten, makyaj öncesinde cilde uygulanarak, cildin renk düzeyini eşitleyen; ve makyajın daha kusursuz görünmesini sağlayan bir vazgeçilmez olarak tanımlanabilmektedir.

Fondöten Ne İşe Yarar?

Cildi makyaja hazırlayan fondöten, lekelerin kapatılmasını olanaklı hale getirerek, cildin tüm yüzeyinin aynı şekilde görünmesini sağlar. Özellikle, cildinde kırmızı lekeler bulunan, güneş lekesi olan, akne problemi yaşayan kişiler, makyaj öncesinde mutlaka fondöten kullanmalıdırlar. Fondötenin sadece lekeli, ve kapatılması gerekli kusurların bulunduğu ciltlerde uygulanması gerektiğini de düşünmemelisiniz. Her ciltte renk eşitlemesi işleminin yapılması gerekmektedir. Bu noktada, cilt tipine göre, fondöten alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı büyük önem taşımaktadır.

Fondöten Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fondöten alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk detay, doğru rengin tercih edilmesinin gerekliliğidir. Bunun için almayı düşündüğünüz fondötenin renk denemesini, ya bilek, ya da kolunuzun iç kısmında yapmalısınız. Bu bölgelerin renkleri boyun rengine daha yakındır. Bununla birlikte, eğer ki renk konusunda yine de emin olamıyor, ve almayı düşündüğünüz fondöteni yüzünüzde denemeyi istiyorsanız, elinize bir ayna alarak güneş ışığına çıkmalı, ve renk denemesini burada gerçekleştirmelisiniz. Mağaza ışıkları sizi renk konusunda yanıltabilir… Ancak yine de renk konusunda emin değilseniz, koyu olmasındansa, bir ton daha açık almayı tercih etmelisiniz.

Fondöten alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer detay da, renk denemesi yaptığınız ürünün kuruması için en az bir dakika beklemenizin gerekliliğidir. Aksi halde, bulduğunuzu düşündüğünüz rengin, eve geldiğinizde farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle önce fondöteni sürün, sonrasında biraz zaman harcayın. Ardından fondöteni sürdüğünüz yere bakın. Eğer fondötenin nerede olduğunu bulamıyorsanız, doğru rengi seçmişsiniz demektir. Ya da daha pratik bir yöntem olarak, eşantiyon amaçlı dağıtılan küçük fondötenleri alın, kullanıp deneyin, sonrasında o rengi almak isteyip istemediğinize karar verin.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Likit Fondöten: Cilde doğal görünüm vermekle birlikte, diğer fondöten çeşitlerine göre daha az kapatma özelliğine sahiptir. Uygulanması kolay olmakla birlikte, her cilt tipine uygunluğu ile de tercih sebebidir.

Köpük Fondöten: Kapatma özelliği çok iyi olan köpük fondöten kavanoz içerisinde satılmaktadır. Hem ince yapıdadır, hem de gözenekleri sıkılaştırıcı özellik göstermesi ile tercih sebebidir.

Stick Fondöten: Yapısı yağlı olan stick fondöten, normal cilt tipine sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ve kapatıcılık özelliklerinin çok yüksek olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Krem Fondöten: Kapatıcılık özelliği yüksek olan krem fondöten, karma cilt, ve normal ciltler tarafından tercih edilmektedir, çünkü yapısı yağlıdır. Ciltteki görünümü kalın bir tabakayı andırmaktadır.

Toz Krem Fondöten: Sürülmesinin ardından bir pudra görünümünü alan toz krem fondötenin kullanımından sonra pudra sürülmesine gerek bulunmamaktadır. Yağlı cilt tipindeki kişilerin kullanması önerilen toz krem fondöten, cildin parlaklığını alması dolayısı ile de tercih sebebidir.

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten sürmenin püf noktaları arasında yer alan ilk detay: Fondötenin ilk olarak elin içine alınması; sonrasında da ısıtılmasıdır. Ardından, yüze uygulamak için ya bir sünger; ya da fırça kullanılmalıdır. Böylelikle, renk dağılımının daha dengeli olması olanaklı hale gelecektir.

Fondöten sürülürken, işleme yüzün alt kısmından başlanmalı, yukarı doğru çıkılmalıdır. Sıralama, çene kemiği altı, elmacık kemikleri, kaş altı, ve alın… şeklinde olmalıdır.

Likit fondötenin cilde uygulanması sırasında, bir damla fondöteni elinize almanız; ve yüzünüze, parmak ucu ile uygulamanız önerilmektedir. Öncelikle küçük noktalar halinde yüzünüzün farklı yerlerine dağıtabilir, sonrasında da yuvarlak hareketlerle cildinize yedirebilirsiniz. Sünger ile yüzünüze uygulayacağınız fondöten, hafif bir görünüm sağlayacak iken, isterseniz, parmak ucunuzla uyguladığınızın fazlasını da süngerle alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.