0

Erken Adet Olmak Nedir?

Erken adet olmak, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan ve aslında kadınları zor durumda bırakan bir problemdir. Google üzerinden kısa bir arama yaptığınızda dahi, erken adet oldum menopoza erken girdim… şeklinde şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına ilk olarak erken adet olmak nedir sorusunun yanıtlarını bilmeniz gerekmektedir. Sonrasında da erken adet olmak neden olur bunu gözden geçirmelisiniz. Ama böyle bir durum söz konusu ise mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.Radyo Dinle

Erken Adet Olmak Nedir?

Adet dönemi, her kadında farklılık göstermekle birlikte, 21 – 35 gün arası zaman dilimlerinde gerçekleşmelidir. Eğer 21 günden önce adet kanaması ile yeniden karşılaşıyorsanız, erken adet olmak durumu ile karşı karşıyasınız demektir. 35 günden uzun aralıklarla gerçekleşen adet dönemi de geç adet olmaktır ve aslında erken de olsa geç de olsa, 21 – 35 gün öncesi ya da sonrasında gerçekleşen adet dönemi, adet düzensizliği olarak isimlendirilmektedir.

Erken Adet Olmak Neden Olur?

■ Rahim ya da rahim ağzı polipleri, erken adet olma nedenleri arasında yer alır.
■ Hormonlarda meydana gelen değişiklikler
■ Rahim içi tabakada meydana gelen sorunlar
■ Yumurtalıklarda görülen kistler
■ Rahim ağzında veya rahim iç tabakasında görülen enfeksiyonlar
■ Rahim kanseri olma ihtimali ya da miyomlar
■ Kullanılan ilaçlar
■ Genital bölgede meydana gelen yaralanmalar
■ Doğum kontrol hapı kullanımı
■ Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiralden ileri gelen tahrişler
■ Üreme ile ilgili bozukluklar
■ Genital problemler
■ Rahim ağzı kanseri

Adet Sancısını Giderme Yolları

Erken adet olma nedenleri sizi hemen panik duygusuna itmesin. Doktorunuza başvurarak, önce kan tahlilleri, sonrasında ultrason, ve eğer genç kız değilseniz muayenenizi yaptırın. Doktorunuzun size verdiği önerilere uyun.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.