0

Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır?

dogum kontrol hapi icmeyi unutuncaPek çok kadın, evlendikten sonra ilk bebeğini hemen yapmak istemiyor; ancak daha önce de bebek sahibi olmadığı için, doğum kontrol hapı kullanmanın, doğurganlığı azaltabileceğinden korkuyor. Bu nedenle, korunma yöntemleri ya erkekler tarafından uygulanıyor; ya da, modern olmayan yöntemler deneniyor, örneğin takvim düzeni takip ediliyor… Ancak ülkemizde, pek çok kadın, istenmeyen gebelik dolayısı ile, bazen işinin uzmanı olmayan kişilere dahi başvurarak, sağlıksız ortam, ve koşullarda kürtaj yaptırabiliyor ki, uzmanlara da kürtaj için başvuran kadın sayısı ortalama %10’larda… Peki doğum kontrol hapı neden kullanılır? Doğum kontrol hapını kimler kullanabilir? Doğum kontrol hapını kimler kullanamaz? Tüm bunların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…Radyo Dinle

Her şeyin öncesinde şunu belirtelim: Uzmanlar, doğum kontrol hapının, doğurganlık üzerinde bir olumsuz etkisi bulunmadığını belirtiyor. Doğru şekilde doğum kontrol hapı kullanımı gerçekleştiren her 1000 kadından, sadece 3’ünün hamile kalabilme riski bulunuyor. Doğum kontrol hapının bırakılmasının sonrasındaki ilk 6 ay içerisinde hamile kalabilme şansı %83… Bu oran, 1 yıla çıktığında %94’e yükseliyor… Bu nedenle, doktor kontrolünde, doğum kontrol hapını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hamile Kalmak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır?

• Adet düzensizliğini gidermek, adet sancılarını hafifletmek, adet kanamalarını azaltmak
• Adet dönemi öncesinde görülen, ve adet belirtileri arasında yer alan, göğüslerde şişkinlik, gerginlik, ve ödem gibi problemleri azaltır; ya da tamamen ortadan kaldırır.
• Overlerde bulunan tümör; ve kistleri takip etmek, ve kolon kanseri riskini azaltmak
• Miyomlardan kaynaklı kanamalar azaltılır, kronik karın ağrısı; ve çikolata kistleri kontrol altına alınır.
• Kemik yapısını güçlendirir
• Ergenlik dolayısı ile fazla olan sivilcelenme; ve kıllanmayı azaltmak…
için de doğum kontrol hapının kullanıldığını belirtmeliyiz. Tüm bunlara ek olarak, bir doğum kontrol yöntemidir; ve temel amacı da zaten budur.

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

• Doğum yaptıktan sonra, üzerinden 6 hafta geçmemiş olan kadınlar
• Damar tıkanıklığı, kalp, ve tansiyon problemi bulunanlar
• Uzun süredir diyabet hastası olanlar, karaciğer hastalığı bulunanlar
• Yaşı 35’in üstünde olup, sigara içmekte olan kadınlar
• Göğüs kanseri, şiddetli migren problemi bulunanlar…
Kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmaması gerekenler arasında sayılmaktadır.

Adet Sancısı Evlenince Geçer Mi?

Ailenizde göğüs kanseri hikayesi varsa; ya da sizin göğsünüzde iyi huylu tümör bulunuyorsa doğum kontrol hapuı kullanabilirsiniz; ama, yaşınız 40 üzeri olduğunda, doktorunuzla doğum kontrol hapı kullanımı hakkında yeniden görüşmeli, size ne gibi zarar; ve faydalarının olacağını bir kere daha değerlendirerek, kullanıp kullanmayacağınıza, doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Doğum kontrol hapının bir tür hormon içeriğine sahip olduğunu; ve bu nedenle, kullanılabilecek unsurların sizde olduğunu düşünerek kullanmaya kendi başınıza karar vermemeniz gerektiğini kesinlikle belirtmeden geçmemeliyiz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.