0

Adet Sancısını Giderme Yolları

adet sancısına ne iyi gelirAdet döneminin devamlılığı her ne kadar şart ise de, bazı kadınlar, adet dönemlerinin başlamasına gün sayarlar. Bunun nedeni, o dönemde yaşam kalitelerinin düşmesinden kaynaklanmaktadır. Yaşam kalitesinin düşmesinin en temel nedenleri arasında adet sancısı gelir. Ancak, adet sancısını giderme yolları söz konusudur. Önemli olan, adet sancısı nasıl geçer, ve adet sancısına ne iyi gelir sorularının yanıtlarını bilmektir. Biz de bu yazımızda sizlere bunu anlatmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısını giderme yolları arasında ilk olarak, nasıl beslenilmesi gerektiğinin bilinmesi önem taşımaktadır. Az yağlı beslenmek önemlidir. Ancak, bunun, iki ay süre ile gerçekleştirilmesi gerekir ki, üçüncü ay gelecek olan adet döneminde etkili olabilsin. Sadece az yağlı beslenmek değil, aynı zamanda sebze ağırlıklı beslenmenin de önem taşıdığını belirtmeden geçmeyelim…

Adet sancısını giderme yolları arasında yer alan bir diğer detay da uyku düzeninin sürekliliğinin sağlanmasının gerekliliğidir. 23:00 öncesinde uyumak kaydı ile, gün içerisinde 7 – 8 saat uyumanız gerekmektedir. Uyku kalitesinde; ya da uykuya geçişte problem yaşıyorsanız, akşam televizyon izlerken uyumamaya, gündüz saatlerinde şekerlemeler yapmamaya dikkat etmelisiniz. Akşam yatmadan yarım saat önce içeceğiniz bir fincan melisa; ya da papatya çayı da sizin rahat uyumanızı olanaklı hale getirebilmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin yeterli tüketilmesinin de adet sancısının azaltılmasında önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, günde üç porsiyon süt, ya da süt ürünü tüketmeniz önerilmektedir.

Adet sancısına ne iyi gelir diyorsanız, ve ağrınız çok şiddetli değilse, karnınızın alt kısmına sıcak su torbası yerleştirerek bir süre bu şekilde bekleyebilirsiniz. Bunun yanında biraz da rahatlama egzersizi yaparsanız, işinizin çok daha kolay olacağını görebileceksiniz…

Adet sancısını gidermek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de kasları, ve nefesi güçlendirecek hafif egzersizlerdir. Eğer ev ortamında yapacağınız egzersizler biliyorsanız, bilinçli bir şekilde uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Spor konusunda bilginiz yok ise, mutlaka bu anlamda bir uzmana danışmalı, neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz…

Bazı ilaçların da adet sancısı üzerinde etkileri bulunmaktadır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gerekmektedir. Doğum kontrol hapları, hem adet düzenini sağlar; hem de adet sancısını azaltır. Bazı ağrı kesiciler de, şiddetli adet sancısının giderilmesine katkı sağlayan özellik göstermektedir. Ancak belirttiğimiz gibi, mutlaka doktor gözetimi altında kullanılmalıdırlar.

Adet sancısı nasıl geçer diyenler için bir diğer önerimiz ise, sancının hissedildiği bölgenin alt kısmına ritmik hareketler yapılmasının gerekliliğidir. Bu şekilde ağrının daha az hissedilmesi sağlanabilir.

Ağrı giderici şifalı bitkiler arasında yer alan zencefil tüketilebileceği gibi, adaçayı başta olmak üzere, sıcak halde içilebilen bitki çaylarının da adet sancısı üzerinde etkili olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

D vitamini, adet sancısının giderilmesi için, adet döneminin beş gün öncesinde kullanılmaya başlanmalı, ve Magnezyum minereli ile desteklenmelidir. Bunun yanında B vitamini, E vitamini gibi vitamin takviyelerinin de doktor kontrolünde alınması halinde, adet sancısına iyi geleceğinin belirtilmesi gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.