0

Adet Gecikmesinin Sebepleri

adet gecikmesi neden olurAdet gecikmesi, pek çok kadın tarafından hamilelik ile yorumlanırken, bu durum genç kızları özellikle korkutur… Ve tabi bir de bebek sahibi olmak istemeyenleri… Ve adet gecikmesinin sebepleri arasında da aslında sadece gebelik yoktur. Adet gecikmesi neden olur sorusunun birden fazla; ve farklı etkene sahip yanıtı bulunabilmektedir. Dilerseniz adet gecikmesinin neden kaynaklandığını gözden geçirmeye başlayalım.Radyo Dinle

Adet Gecikmesi Neden Olur?

• Stres: Pek çok sağlık sorununda olduğu gibi adet gecikmesinde de etkili olan stres, vücudun salgıladığı Th hormonunun azalmasına neden olur, ve bu durum yumurtlamanın geç olması, ya da olmamasına sebebiyet verebilir. Hal böyle olduğunda adet gecikmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak vücut dengesini alt üst edebilme yeteneği bulunan stresin, aynı zamanda, adet kanamasının erken gerçekleşmesine neden olabileceğini de hatırlatmak gerekir.

• Hastalıklar: Adet gecikmesinin sebeplerinden bir diğeri de yumurtlama sürecini geciktiren fiziksel hastalıklardır. Yumurtlamada söz konusu bir problemin, adet döngüsünü etkilediğini unutmamak gerekir.

• İlaçlar: Bazı ilaçların kullanımı adet gecikmesine neden olabilir. İlk kez kullanılan doğum kontrol hapları, antidepresanlar, kemoterapi ilaçları… gibi pek çok ilaç, adet düzensizliğine neden olabilirken, bu ilaçların dozlarının değiştirilmesi de gecikmeleri beraberinde getirebilir.

• Kilo: Fazla kilonun, vücudun hormonal dengesini bozması, az kilonun ise az olan yağ kitlesine neden olması durumu söz konusu olabilmektedir. Zayıflık, adet gecikmesinin yanında, adet döngüsünün tamamen durmasına da yol açabilmektedir. Bu nedenle kişinin ideal kilosunda olması önerilmektedir.

• Spor: Elbette ki sağlığa olan yararları ile bilinen egzersizi çok fazla yapmak, adet gecikmesine neden olmakla birlikte, bunun çözümü, yoğun egzersizin yapılması durumunda bol kalorili beslenmek olarak belirtilmektedir. Yoğun seyahat programları da adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Eğer kişi, adet gördüğü ilk günün sonrasındaki 22 – 35 günlük zaman zarfında adet görmemiş ise, bu durum adet gecikmesi olarak nitelendirilmekte olup, adet gecikmesinin sebeplerinin araştırılması önerilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.