0

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

yüz şekline göre gözlük modelleriGözlük kullanımı genellikle sağlık sorunlarına bağlıdır. Daha iyi görebilmek; ya da gözleri güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak adına kullanılan gözlüklerin, özellikle kadınlar için aynı zamanda bir aksesuar olduğunu da biliyoruz. Kullanılan gözlük görünümü yakından etkilemektedir. Bu nedenle yüz şekline göre gözlük modelleri arasından seçim yapılması gerekir. Göz rengi, saç rengi, kişinin tarzı her ne kadar önemli olsa da, yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir sorusunun yanıtı olan yüz şekline göre gözlük seçimi de kadınlar için çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere bu bilgilerin aktarımını detaylı olarak gerçekleştirmeye çalışacağız.Radyo Dinle

Yüz Şekline Göre Gözlük Nasıl Seçilir?

Kalp: Yüz şekliniz kalp gibiyse; yani, alnınız çenenize göre daha geniş ise, yüz şekline göre gözlük modelleri arasında yer alan, hafif yuvarlanmış plastik; ya da ince metal çerçeveleri tercih etmelisiniz. Oval çerçeveler de tercihiniz olabilir, hem çenenizin daha yumuşak görünmesini sağlayan bu çerçeveler, hem de yüzünüzün genişliğinin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Dikdörtgen: Eğer yüzünüz, geniş değil de daha çok uzun ise, dikdörtgen yüz şekline sahipsiniz demektir. Yüz şekline göre gözlük seçimi kadınlar için bu noktada, geniş değil, daha yüksek çerçevelerden yana yapılmalıdır. Aksi halde, yüzün daha uzun görünmesi söz konusu olabilir. Kare; ya da yuvarlak çerçeveler, ya da geometrik, ve dekoratif çerçeveleri de tercih edebileceğinizi belirtmeliyiz.

Oval: Çenenin alına göre daha dar olduğu bu yüz şeklinde, elmacık kemikleri belirgindir; ve bu yüz şekli oldukça beğenilir. Yüz şekline göre gözlük seçiminde, yüzü oval olanların, geniş, ve yuvarlak olmayan çerçeveler hariç, tüm çerçeveleri rahatlıkla tercih edebileceklerini belirtmeliyiz.

Yuvarlak: Yüzünüzün genişliği, ve uzunluğu birbiri ile orantılı ise; ve yüzünüzde genel olarak köşe bulunmadığını görüyorsanız, yuvarlak yüz şekline sahipsiniz demektir. Yuvarlak çerçeveli gözlük seçmemeye dikkat etmeli, daha çok köşeli gözlüklere yönelmelisiniz. Ancak, renk olarak da koyu çerçeveleri tercih ederseniz, yüzünüzün yuvarlaklığı dengelenecek, odak noktası gözlüğünüz olacaktır, ve bu durum tercih sebebidir.

Kare: Yüzünüzün genişliği, ve uzunluğunun neredeyse eşit olduğu, yüzünüzde köşelerin bulunduğu durumda, kare yüz şekline sahip olduğunuzu belirtebiliriz. Alın ile çene genişliği hemen hemen aynıdır. Gözlük seçiminizin yuvarlak; ya da oval çerçevelerden yana olması gerekir. Hedefinizin, yüzünüzü daha uzun göstermek olduğunu unutmamalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.