0

Topuklu Ayakkabı Giymek Zararlı Mıdır?

topuklu ayakkabı giymenin zararlarıEn güzel elbiseler, taytlar; hatta gelinlikler topuklu ayakkabı ile tamamlanır, güzelleşir. Her ne kadar rahat edemesek de topuklu ayakkabı giymekten kendimizi alıkoyamayız. Peki söylendiği gibi topuklu ayakkabı giymek zararlı mıdır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, topuklu ayakkabı giymenin zararlarından söz etmeye çalışacağız. Sonrasında, bilinçli olarak topuklu ayakkabı giymek; ya da giymemek tamamen size kalır… O halde, hadi zaman kaybetmeden bilgilerimizi almaya başlayalım…Radyo Dinle

Topuklu Ayakkabı Giymek Zararlı Mıdır?

Topuklu ayakkabı giymek elbette zararlıdır. Hele ki bir de 5 santimden daha yüksek bir topuklu ayakkabı giymek, siz her ne kadar rahatsız olmadığınızı söyleseniz de çok zararlıdır. Her şeyden önce yürüyüşünüzü değiştirir, ve dizlerinizde kuvvetlerin yer değişmesine neden olur. Bacaklarda, dizlere binen yükün ortalama %26 seviyesinde artış göstermesi dolayısı ile dizlerde kireçlenme oluşması riski oldukça kuvvetli hale gelir.

Topuklu ayakkabı giymenin zararları arasında, baldır bölgesinin kısalmasından da söz etmek gerekir. Baldır bölgesindeki kısalmanın nedeni, ayağın sürekli öne doğru eğimli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum sadece baldır kaslarının kısalmasına da neden olmaz, aynı zamanda sertlik oluşmasına da sebebiyet verir.

Topuklu ayakkabı giymenin zararları arasında, ayak parmaklarının uyuşması, ve ağrımasından da söz etmek gerekir. Bu durum, hem dar burunlu, ve hem de yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda gözlemlenmektedir. Bunun nedeni, ayaktaki tarak kemikleri arasında sinirlerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Parmakların, ayağın ön tarafa eğimli olması ile birlikte sıkışık olması dolayısı ile, dokular hem sıkışır, hem de kalınlaşır. Üç, ve dördüncü parmakların arasında bulunan sinirin sıkışması da, özellikle parmaklarda uyuşma; ve ağrının nedeni olarak belirtilmektedir.

Topuklu ayakkabı giymek, ayak baş parmağının diğer parmaklara doğru eğimli bir hal almasına da neden olmaktadır. Bu durum, yine dar burunlu ayakkabılarda daha sık gözlemlenir. İlk olarak bir kemik dışarı doğru çıkar, ve şişer; sonrasında da baş parmağın diğer parmaklara doğru eğimli hal almasına sebebiyet verir.

Ayakta bulunan, ve vücudun en dayanıklı tendonu olan aşil tendonu da topuklu ayakkabı giymek dolayısı ile hasar görebilir. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksekse, ayağın topuk bölgesi o kadar ağrı hisseder, ve bu ağrı sonrasında aşil tendonu kısalmaya başlar. Vücudumuzun 3 – 8 katı arasında ağırlığı taşıyabilecek kapasitede olan aşil tendonu, bu kısalmadan dolayı hasar alır.

Bizler düz taban ayakkabılar giydiğimizde, dengemizi sağlamakta hiç bir problem yaşamaz iken, topuklu ayakkabı giydiğimizde, yer ile olan temasımız sadece parmak uçlarımızla; ve ayakkabının ince topuğu ile sağlandığından dolayı, denge problemi yaşarız. Bu denge problemi bizim düşmemize, ayak bileğimizin kırılmasına, ayağımızın yaralanmasına neden olabilir. Düşmesek de ayak burkulmasının da aynı probleme sebep olabileceğini unutmamak gerekir.

Topuklu ayakkabı giymenin zararları arasında yer alan bir diğer neden de eklem çıkıklarının ortaya çıkabilmesidir. Çünkü normalde, vücut ağırlığının %40’ı parmak uçlarında taşınır. Ancak topuklu ayakkabı giymek, tüm vücut ağırlığının parmak uçlarında taşınmasına neden olur. Bu durum yaralanmalara, başlangıçta eklem ağrılarına, ancak sonrasında da uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımı ile eklem çıkıklarına kadar sebep olabilir.

Topuklu, ve aynı zamanda da dar burunlu ayakkabılar, parmakların orta eklemden itibaren bükülmesine neden olur. Bu bükülme, kasların kısalmasına, ayakta gerginliğe neden olabilir. Daha sonra kullanacağınız ayakkabılarda dahi, bu durum nedeni ile problemler yaşayabilirsiniz.

Topuklu ayakkabı giymek, sadece ayakta değil, bilek, diz, kalça, ve bel ağrılarına da neden olmaktadır. Bu durumun sebebi, vücut yükünün olması gerekenden farklı şekilde dağılmış olmasından kaynaklanmaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.