0

Sokak Stili Tarzları

sokak modasıSon zamanlarda stil yarışmaları dolayısı ile, özellikle biz kadınlar, nerede ne giyilir, ne giyilmez gibi soruların yanıtlarını daha çok merak eder olduk; belki de şimdiye kadar yapmış olduğumuz giyim yanlışlarını düzelttik… Son zamanlarda en çok tercih edilen giyim akımının ise, sokak modası, ya da sokak stili olarak adlandırıldığını duyuyoruz… Peki sokak modası nedir? Bu yazımızda sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz…Radyo Dinle

Sokak Modası Nedir?

Bildiğimiz gibi kıyafetlerin tasarımları genellikle modacılar tarafından yapılır. Ve bu tasarımlar profesyonel mekanlarda hazırlanır. Ancak, herkesin, Holywood sanatçıları kadar, giyime ayıracak bütçesi yok… Tam da bu noktada, özellikle büyük şehirlerin şehir merkezlerinde, ünlü caddelerde sıradan gençler, kendi modalarını kendileri yaratıp, buna göre giyiniyor. Bu giyim, farklı zamanların; hatta farklı moda akımlarının sembollerini bir arada da gösterebiliyor. İşte tam da bu giyim tarzına sokak modası; ya da diğer adı ile sokak stili adı veriliyor…

Sokak modasının da farklı çeşitleri mevcut. İsterseniz kısaca bunlardan da söz edelim…

Hippi Tarzı: Genellikle kot kumaştan yararlanılan, ispanyol paça pantolonların, salaş tişörtlerin kullanıldığı, saçta bandana, ve otantik aksesuarlar ile gözlüklerin kullanıldığı sokak stiline genel olarak hippi tarzı denilmektedir.

Punk Tarzı: Sokak modasının dağınık tarzı gibi de tanımlanabilecek punk tarzında, zımbalı, yırtık giysiler, çengelli iğneler, deri kumaşlardan yararlanılmaktadır. Tişörtlerde daha çok kışkırtıcı sloganlar yer alır. Bez ayakkabıların kullanıldığı punk tarzında, tercih edilen saç modeli kişiye asi bir görünüm kazandırmaktadır.

Gotik Tarzı: Sokak stilinde gotik tarzına bakıldığında, kumaş olarak yine deri, ayrıca dantel, ve tüllerden yararlanılır. Renk tercihi daha çok siyah olmakla birlikte, genellikle koyudur. Makyaj da giysiler gibi koyu tonlarda yapılır. Gümüş takılardan yararlanılır, ve bunlar oldukça da gösterişlidirler.

Hip Hop Tarzı: Giysiler, hem tişört, hem de pantolınlar için bol iken, bel de genellikle düşüktür. Spor ayakkabı, ve zincirli takılar kullanılır. Kapuşon; ve şapkaların da Hip Hop tarzında kullanımı yaygındır.

Eskiden ayakkabı, çanta aynı renkte olmak zorunda iken, sokak modası bu zorunluluğu yıktı; ve insanlara yaratıcılık katarak, onların özgür olmasını sağladı. Modacıların dahi sokak modasından etkilendiğini düşünecek olursak, bu özgürlük etkisini uzun zaman kaybetmeyecek şeklinde düşünebiliriz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.