0

Dünya Kadınlar Günü Nereden Çıkmıştır?

Dünya Kadınlar GünüHer yıl 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Peki Dünya Kadınlar Günü kutlamaları neden yapılır? Dünya Kadınlar Günü nereden çıkmıştır? Yazımız içerisinde sizlere bu bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bizim değerli takipçilerimiz Harika Kadınlar, neden bugünün sizlere armağan edildiğini merak ediyor olmalısınız. O halde gelin, sizleri daha fazla merakta bırakmayalım…Radyo Dinle

Dünya Kadınlar Günü Nereden Çıkmıştır?

8 Mart 1957’de, Amerika’nın New York kentinde, bir tekstil fabrikasının 40.000’e yakın dokuma işçisi greve başlamış; polis de onları fabrika içerisine kilitlemiştir. Ve tam bu sırada fabrikada yangın çıkmış, fabrika önünde barikat kurulması dolayısı ile pek çok işçi bu yangından kaçamamıştır. Yanarak bu yangında hayatlarını kaybeden 129 işçinin çoğunluğu kadındır. Bu olay, tarihe, bir dönüm noktası olarak kaydedilmiştir.

1910 yılında, Ağustos ayında, Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 2. Enternasyonal’e bağlı Kadınlar Toplantısı’na katılan Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, yaşanan olayı hatırlatarak, her yıl 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının gerçekleşmesini istemiş, ve bu öneri toplantıda oy birliği ile kabul edilmiştir.

1921 yılında Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı toplandığında, 1857 yılında yaşanan olayı anmak adına tercih edilen tarihin 8 Mart olmasına karar verildi; ve 8 Mart’ta kutlanacak olan günün adı da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi.

1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri de Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını desteklemeye başlayınca, gün, daha güçlü bir hal almış oldu. 16 Aralık 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olmasını kabul etti.

Türkiye’de ilk Dünya Kadınlar Günü kutlamaları 1921 senesinde, Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılından sonra ise kutlamalar daha yaygın olarak gerçekleştirilmeye başlandı, ve artık sadece kapalı mekanlarda değil, açık alanlarda da kutlamalar yapılmaya başlandı.

12 Eylül 1980’de gerçekleşen Askeri Darbe dolayısı ile dört yıl süre ile, Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına ara verildi. 1984 yılı itibari ile ise, her yıl 8 Mart’ta, çeşitli kadın örgütlerinin düzenlemeleri ile, Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına devam edildi…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.