0

Hamile Kalmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

hamile-kalmak-icin-nasil-beslenmek-gerekirGünümüzün bazı olumsuz yaşam şartları; ve evlilik yaşının da gecikmesi dolayısı ile, kadınlar, hamile kalmak için oldukça farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemler arasında, nasıl ilişkiye girileceğinden ilişki sonrasında yapılacaklara, hatta nasıl besmele çekilmesi gerektiğine dair pek çok farklı unsur yer alıyor. Bizler bu yazımızda sizlere, hamile kalmak için beslenme önerilerinde bulunacağız Hamile kalmak için nasıl beslenmek gerekir, hemen bu sorunun yanıtlarını sizlere aktarmaya başlayalım…Radyo Dinle

Hamile Kalmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

• Sağlıklı beslenme için, her öğünde, her besin grubundan yeterli seviyede tüketilmesi gerektiğini hepimiz artık biliyoruz. Bu durum, hamile kalmak için de geçerli; ama özellikle her öğünmde alınması gereken protein çok önemli… Kaliteli protein almak, hem sağlıklı hücre sayısını arttırmak; hem de hormon üretimine katkıda bulunmak için gerekli. Bu nedenle, doğal ortamda yetiştirilip gezen hayvanlardan elde edilen beyaz; ve kırmızı et tüketilmeli, gezen tavukların yumurtaları yenmeli, ev yoğurdu tüketilmeli… Çekirdek, kuruyemiş, mercimek, kurubaklagil, kinoa gibi bitkisel proteinlerden de yararlanılması gerektiği unutulmamalı…

• Hamile kalmak için beslenmede sağlıklı yağların da önemi oldukça fazla… Bitkisel yağlar arasında yer alan ketan tohumu yağı, avokado yağı, kuruyemişlerden elde edilen yağlar, ve çekirdek yağları ile, yağlı balıkların tüketimi, üretken dönemdeki sağlıklı bireyler için çok önemli… Ama bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor ki o da, yağlı balık tüketmeniz gerekse de, bunun miktarını iyi ayarlamanızın önemi… Haftada en fazla üç porsiyon balık tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde, hamile kalmak için uğraş verirken, bu çabayı boşa da harcamış olabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin İncir Kürü

• Protein ile ilgili bilgilerden söz eder, ve et tüketimi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtirken dedik ki: gezen, sağlıklı beslenen hayvanların etlerini; ve yumurtalarını tüketin… İşte aynı durum bitkisel yiyecekler için de geçerli… Pirinç tüketiyorsanız esmer, ya da kırmızısını, buğday tüketiyorsanız karasını… Kısacası, her şeyin en doğalını tercih etmelisiniz…

• Hamile kalmak için, ve de sağlıklı beslenmek için çeşitli beslenme her zaman çok önemlidir… Bunu meyve tercihlerinizde de gerçekleştirmeli, farklı renklerde meyve, ve sebzeler tüketerek, hem fitokimyasal; hem de antioksidan alımınızı arttırmalısınız. Farklı her renk besinin farklı bir bileşeni, ve farklı bir faydası bulunmaktadır.

• Yeşil yapraklı sebzeler folat kaynağı olmalarının yanında, aynı zamanda lifli içerikleri ile, hem hormonal dengesizlikleri giderir, hem de sağlıklı sindirimi olanaklı hale getirirler. Söz konusu bu etkilerden en üst düzeyde yararlanmak için yapmanız gereken ise, yeşil yapraklı sebzeleri ya çiğ olarak tüketmek, ya da buharda pişirip beslenmenize dahil etmektir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin Hamile Kalmak İstiyorum Diyenlere Öneriler

• Hamile kalmak için beslenmeye dikkat ederken, yediğiniz şeyleri yavaş tüketmeniz gerektiğini de belirtelim. Uzmanlar, bir lokmanın en az kırk sefer çiğnenmesi gerektiğini belirtiyor. Elinizden geldiğince yavaş yemelisiniz, yoksa, besinlerin yararlı bileşenleri emilmeden sindirim gerçekleşip, söz konusu yararlardan faydalanılamayacaksınız.

• Mevsiminde beslenmek de oldukça önemli… Bu sayede, besinlerin içeriklerinden daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

• Sağlıklı beslenme adına, hamile kalmak için ne kadar çaba sarf etseniz de, tükettiğiniz şeyler size ulaşana kadar pek çok süreçten geçiyor, ve besin değerlerini kaybedebiliyor. Bu nedenle, doktorunuzla görüşüp, gerekirse ilaç ile vitamin – mineral takviyesi alın. Bu sayede, hamile kalmak için gereken yumurta, ve sperm kalitesini arttırabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.