0

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler

hamilelikte yenmesi gerekenlerAnne adaylarının aslında hamilelik dönemi öncesinden başlayarak sağlıklı yaşam kurallarına uyması, ve buna yönelik beslenmesi gerekir. Ama diyelim ki bunu yapma şansınız olmadı, hamile olduğunuzu öğrendiniz, ve şimdi merak ediyorsunuz: Hamilelikte ne yenmeli, hamilelikte ne yemeliyiz? Hamilelikte yenmesi gerekenler, eğer gerekli miktarda, ve gerektiği gibi tüketilecek olursa, bu durum hem bebeğin ruhsal, fiziksel, zihinsel gelişimini olumlu etkiler; hem de anne adayının sağlıklı gelişimini olanaklı hale getirir. O halde zaman geçirmeden, tüketilmesi gereken besinleri gözden geçirelim…Radyo Dinle

Hamilelikte Ne Yemeliyiz?
Hamilelikte Ne Yenmeli?

-Somon Balığı: İçeriğinde bulundurduğu Civa oranı düşük olan Somon Balığında, Omega-3 yağ asitleri, B vitamini; ve Protein yoğun olarak bulunmaktadır. Haftada iki kere, haşlama, ya da ızgara olarak pişirilmek sureti ile tüketilen somon balığı, hem bebeğin beynini geliştirir, hem de görme duyusunun sağlıklı olmasına katkıda bulunur…

-Yumurta: İçeriğinde yüksek miktarda Protein bulunduran yumurta, bebeğin gereksinimi olan amino asitleri, annesinin karnında iken ona sağlamaktadır. Aynı zamanda vitamin, ve mineral bakımından da çok zengin olan yumurta, çok yönlü bir besin kaynağıdır. Hamilelikte yenmesi gerekenler arasında yer alan yumurtanın çok pişmiş olarak tüketilmesi gerekir, ama yanmamasına da özellikle dikkat edilmelidir. Yanmış yumurtanın bir etkisi kalmadığı gibi zararlıdır. Az pişmiş yumurta ise bebek için bakteri riskine neden olmaktadır. Bu nedenle yumurtanın pişirilmesine çok dikkat edilmelidir.

-Yoğurt: Hamilelikte yenmesi gerekenlerden bir diğeri de yoğurttur. İçeriğinde yoğun Protein bulunduran yoğurt, sütten daha fazla da Kalsiyum barındırır. Bu nedenle, en az günde bir kase, ve yağsız yoğurt anne adayları tarafından yenmelidir. Eğer sade yoğurt yemeyi sevmiyorsanız, içerisine istediğiniz meyve parçalarından da ilave edebilirsiniz.

-Peynir; ve Süt: Bu isimler, içeriklerinde bulundurdukları Kalsiyum dolayısı ile, anne adayları tarafından mutlaka tüketilmelidirler. Günde iki bardak süt, ve sabah kahvaltılarında mutlaka tüketilmesi gereken peynir, anne adayının gereksinim duyduğu Kalsiyumu sağlar. Aksi halde bebek için gerekli olan Kalsiyumun, annenin diş, ve kemiklerinden alınacağı unutulmamalıdır.

-Baklagiller: Haftada en az 1 – 2 kere tüketilmesi gereken baklagiller listesinde nohut, fasülye, barbunya gibi isimler bulunmaktadır. İçeriklerinde Protein, Lif, Kalsiyum, Demir, Çinko gibi önemli besinler bulundurmaları nedeni ile mutlaka atlanmadan tüketilmelidirler.

-Meyve: Gün içinde gerek duyulan vitamin, mineral, ve posanın meyvelerden sağlanması gerektiği unutulmamalıdır. Mevsim meyveleri günde 3 – 4 porsiyon tüketilebilir. Diğer meyvelerin ise miktarlarının iyi ayarlanarak tüketilmeleri gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.