0

Hamilelikte Saç Boyama

hamilelikte saç boyamaBu yazımızda pek çok anne adayının merak ettiği sorulardan bir tanesi olan, hamilelikte saç boyanır mı sorusunun yanıtını sizlere aktarmaya çalışacağız. Hamilelikte saç boyama zararlımı, hamilelikte saç boyama bebeğe zarar verirmi gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde gelin zaman kaybetmeden bu soru ile ilgili farklı görüşleri sizlere aktarmaya başlayalım…Radyo Dinle

Hamilelikte Saç Boyama Zararlımı?

Uzmanlar bu anlamda tam olarak ikiye bölünmüş durumdadırlar. Bir grup, hamilelikte saç boyamanın bebeğe ciddi anlamda zarar verdiğini, katarakt, ve beyin tümörüne saç boyasının neden olabileceğini belirtmektedir. Anne adayının tenine temas eden saç boyası içerisinde bulunan kimyasal maddelerin, kan dolaşımına dahil olarak gelişmekte olan bebeğe kadar ulaştığını; ve bu şekilde, çocukluk döneminde en sık görülen beyin tümörü kanserine; ve bazen tek, bazen her iki gözde oluşabilecek katarakt hastalığının gündeme gelmesine neden olduğunu belirtmektedir.

Hamilelikte saç boyama bebeğe zarar verirmi diye sorulan bir diğer grup ise, bununla ilgili yapılan hiç bir araştırmanın bulunmadığını, saç boyası içerisinde yer alan kimyasalların anne adayının kafa derisine temas ettiğini, ama bebeğe ulaşmadığını belirtmektedir. Hamilelikte saç boyamanın bebeğe zarar vermediğine inanan bu uzman grubu, sadece, saç boyasının kokusu dolayısı ile, anne adayının midesinin bulanmasına sebep olduğunu düşünmektedir.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Biraz önce belirtmiş olduğumuz iki grup bulunmakta olup, bu sorunun yanıtı tamamen anne adayının insiyatifine kalmış durumdadır. Ancak hamilelikte saç boyamanın bebeğe zarar verdiğini düşünen uzmanlar, hamileliğin ilk üç ayında, anne adayının kesinlikle saç boyatmaması gerektiğini belirtmektedir. Üç aylık dönemin sonunda ise, bitkisel olduğu düşünülen saç boyaları ile dip boya yapılabilir; ve saçtaki beyazlar kapatılabilir.

Bu noktada anne adaylarının bir değil, bir kaç kere düşünmeleri gerekir. Hamilelik; normal şartlarda, bir kadının ömründen sadece 9 ay alır. Sonrasında ise bebek dünyaya gelir, sağlıklı ise annenin ödülüdür. Eğer bebeğin sağlık sorunu varsa, bu durumda anne, kendi hayatını bebeğin bakımına ayırmak durumundadır. Her ne kadar iki farklı grup, farklı düşünceler öne sürse de, hamilelikte saç boyamanın bebek üzerinde etkisinin olmadığından kesinlikle emin olunamaz. Bu nedenle, kendi canınız olan bebeğiniz için fedakarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Kadınlar bu noktada, saçlarının iki renk olacağını da düşünürler. Ve tam bu noktada şunu belirtmeliyiz: Hamilelik eğer planladığınız bir durum ise, saçınızı bir kaç sefer, kendi rengine boyayabilir, ve hamilelik sırasında sadece beyazlarınızla uğraşırsınız, onun için de bitkisel çözümler bulunmaktadır, örneğin ceviz yaprağından yararlanabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı doğumunun sonrasında ise, saçlarınızı yeniden istediğiniz renge çevirebilirsiniz… Bize göre bu, hem anne; hem de bebek için olması gerekendir…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.