0

Hamilelikte Kabızlık Önlenebilir

hamilelikte kabızlık nasıl önlenirDünyaya bir bebek getirmek, onun, sizin canınızın bir parçası olduğunu bilmek çok önemlidir. Ancak bu noktada, hamilelik dönemi, yapılan bazı yanlışlar dolayısı ile sıkıntılı geçebilmektedir. Hamilelikte kabızlık, anne adaylarının en çok şikayet ettikleri problemler arasında yer almaktadır. Hamilelikte kabızlık nasıl giderilir, düzelir, ya da önlenir gibi soruların yanıtlarını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilecek, ve bu sıkıntılı durumdan kendinizi kurtarabileceksiniz…Radyo Dinle

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?
Hamilelikte Kabızlık Nasıl Önlenir?
Hamilelikte Kabızlık Nasıl Düzelir?

Hamilelikte kabızlık, zaman zaman kaçınılmaz, ancak bazı detaylara dikkat edildiğinde önlenebilir, ya da giderilebilir bir durumdur. Örneğin, bebeğin bulunduğu alan, hamilelikte kabızlık nedeni olabilir, ama bebeğin yerini değiştiremezsiniz. Doktorunuz size, bebeğiniz, ya da sizin için ilaç kullanmanızı önermiş olabilir; ve bu ilaçlar da hamilelikte kabızlık sebebidir, ancak, hem sizin; hem de bebeğinizin sağlıklı gelişim süreci geçirebilmeniz adına ilaç kullanımından da vazgeçemezsiniz. İşte bu noktada, bazı noktalara dikkat etmez iseniz, sıkıntılarınız beraberinde gelmektedir. Ama yapabileceğiniz çok kolay şeyler varken, neden yaşam kalitenizi düşüresiniz ki?

Öncelikle öğün atlamayın, yediğiniz şeylerin lif bakımından zengin olmasına özen gösterin. Kola, kahve gibi içeceklerin kullanımını en aza indirgeyin. Daha çok hareket edin, ve günde en az iki litre su için. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, gebelik döneminde içilmesinde herhangi bir sakıncanın bulunmadığı, doktorunuzun önerdiği bitki çaylarını içebilir, meyve sularını tüketebilirsiniz. Ancak, meyve suyu tüketimi için meyvelerin kendilerini de yemeniz önerilir, çünkü meyvelerde yoğun miktarda posa bulunmmaktadır.

Haftada iki sefer kurubaklagil, geri kalan zamanlarda da sebze yemeklerini tüketebilir, ekmek tercihini esmer ekmekten yana kullanabilirsiniz. Yulafın da, hamilelikte kabızlık ile baş edebilmek adına iyi bir tercih olacağını, gerektiğinde yoğurt, ya da meyvelerle karıştırılarak tüketilebileceğini belirtebiliriz.

Haftanın en az üç günü, ortalama yarım saatlik hafif tempolu yürüyüşler anne adayı için, kabızlık probleminin aşılması, ve bunun yanında, kilo dengesinin sağlanması açısından önemli iken, gün içerisinde en az bir kase, erik, kayısı, incir… gibi meyvelerden hazırlanmış kompostoları tüketmek de, hamilelikte kabızlık nasıl düzelir sorusunun yanıtı için önemli bir etken oluşturmaktadır.

Tüm bunların yanında stresin de hamilelikte kabızlık problemini tetikleyeceği unutulmamalı, ve stresten de uzak durulmalıdır. Ama, tüm bunların yanında, hamilelikte kabızlık nasıl giderilir sorusunun yanıtı için, özellikle problemin kronikleştiği durumlarda doktora başvurulmasında fayda vardır…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.