0

Hamilelikte İçilmemesi Gerekenler

hamilelikte içilmemesi gerekenlerBu yazımızda, hamilelik döneminde bulunan anne adayları için, hamilelikte içilmesi sakıncalı içeceklerden, ve hamilelikte içilmemesi gerekenlerden söz edeceğiz. Zaman zaman bebek, zaman zaman da anne adayı için sakıncalı olan bazı içecekler, hamilelikte içilmemesi gerekenler arasında yer alır. Peki bu içeceklerin arasında nelerden söz edebiliriz? İşte bu sorunun yanıtları:Radyo Dinle

Hamilelikte İçilmesi Sakıncalı İçecekler
Hamilelikte İçilmemesi Gerekenler

• İlk olarak sütten söz etmemiz gerekmektedir. Süt içerken, mutlaka ya en az 15 dakika kaynatılmış olmasına özen gösterin; ya da pastörize edilmiş süt tüketimi gerçekleştirin. Aksi halde, erken doğum, düşük riski, ya da doğumsal problemlerle karşılaşabilirsiniz.

• Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları arasında ilk olarak siyah çaydan söz etmemiz gerekiyor. Siyah çay özellikle demir eksikliğine neden oluyor; çünkü demir emilimine engel olma özelliği ile biliniyor. Bu nedenle, ya siyah çay tüketmeyin, ya da açık, veya limonlu çay içmeye gayret gösterin.

• Kahve içmeyi bırakın, içecekseniz de kafeinsiz kahve için. Aksi halde, vücudunuzda bulunabilecek yüksek miktarda kafeinin, erken doğum, veya düşüğe neden olabileceğini unutmayın.

• Gazlı içecekler de hamilelikte içilmesi sakıncalı içecekler arasında yer almakta.

◘ Hazır meyve sularından uzak durun. Hamilelikte içilmemesi gerekenler arasında yer alan hazır meyve sularının içeriğinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bunun yerine, evde kendi hazırlayacağınız meyve sularını içerek, vitamin; ve mineral almayı tercih edin.

• Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları arasında adaçayı da yer almaktadır. Adaçayından kesinlikle uzak durmanız gerekir. Aktarlarda açık satılan çay karışımlarından almamalı, nasıl hazırlandığını, ve üreticisini bilmediğiniz çayları tüketmemelisiniz. Eğer bitki çayı içmek istiyorsanız tercihiniz rezene, ve ıhlamurdan yana olmalı…

• Sigara da kesinlikle içilmemesi gerekenler arasında yer alıyor. İlk olarak bebeğin zayıf doğmasına neden oluyor. Eğer günde dört taneden fazla sigara içiyorsanız da bu durum bebekte bazı sakatlıkların söz konusu olmasına sebebiyet veriyor.

• Bebekte anormalliklerin söz konusu olmasına neden olan bir diğer unsur da içki… Kırmızı şarabın kan yapıcı özelliği dolayısı ile haftada iki kere, birer kadeh içilmesi gerektiğini öneren uzmanlar bulunsa da, genel olarak düzenli alkol alımı bebeğin zeka gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden oluyor…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.