0

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri nelerdirEvlisiniz; ve hamile olduğumdan şüpheleniyorum mu diyorsunuz? Bu yazımızda sizlere hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Hamilelik belirtileri ilk zamanlar, pek çok kadın tarafından, adet semptomları ile karıştırılmaktadır. Ancak her iki durum arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. İşte bu nedenle, gelin zaman kaybetmeden hamile olduğumdan şüpheleniyorum diyenlerin bilmesi gereken detayların aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

• Hamilelik süreci, genel olarak kadınlarda hormonal değişimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu değişimler ilk olarak kalın bağırsağı etkiler; ve hamilelik belirtileri ilk olarak burada hissedilir. Gaz, şişkinlik, ve kabızlık bu nedenle ilk işaretçiler olarak düşünülebilir.

• Hamilelik sürecinde kadının vücudunda bulunan kan miktarı da artış göstermektedir. Bu kan böbrekler tarafından süzüldüğü için, annenin daha sık idrara çıkması durumu söz konusu olabilir. Ayrıca, zaten rahim büyüdükçe, idrar torbasının kapasitesi de azalmakta, bir nevi küçülmektedir. Bu nedenle de daha çabuk dolması söz konusu olacak; ve buna bağlı olarak idrara çıkma sıklığı artacaktır.

• Hepimizin malumu olduğu üzere, hamilelikte adet kanamaları görülmez. Ama düzenli olarak adet gören kadının hormonlarında, yine adet olacakmış gibi bir gelişim gerçekleşir, ve bu durum kan damarlarının genişlemesine, sonrasında da kan basıncının düşmesine neden olur. Tüm bunlara ek olarak, kırmızı kan hücrelerinde çoğalma da olmaz. Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde, hamilelik sürecindeki kadında baş dönmesi gözlemlenir; ve hatta psikolojik olarak anemi dahi görülebilir.

• Hamilelik belirtilerinden bir diğeri de yorgunluk; ve aşırı halsizliktir. Ama bu belirtinin, günlük işler dolayısı ile gerçekleştirilen yorgunluk ile karıştırılmaması gerekmektedir.

• Hamilelik dolayısı ile gerçekleşen hormonal değişimler sebebiyle ortaya çıkan bir diğer durum da duygusal yoğunlaşmadır. Anne adayı ağlamaklı olabilir, depresyona girmiş gibi hissedebilir, olaylara her zamankinden farklı duygusal tepkiler verebilir. Bu belirtiler, adet dönemi öncesinde de gözlemlenen belirtilerdir. Ve karıştırılmamalıdır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? —>


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.