0

Doğum Kontrol Hapı İçmeyi Unutunca Ne Yapılmalı?

dogum kontrol hapi icmeyi unutuncaDoğum kontrol yöntemleri arasında, özellikle kadınlar tarafından en sık kullanılan yöntemdir doğum kontrol hapı kullanmak… Ancak, doğum kontrol hapı öyle bir haptır ki, her gün aynı saatte içilmesi gerekmektedir. Eğer doğum kontrol hapı içmeyi unutunca, üzerinden 12 saat geçtiğini fark ederseniz bilmelisiniz ki, hamile kalma riskiniz var demektir. Bu nedenle ilişki sırasında, başka doğum kontrol yöntemlerinin de, en az bir hafta süresince kullanılması gerekebilir… Peki durum bu denli ciddi iken, doğum kontrol hapı içmeyi unutunca ne yapılmalı? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde size, bu sorunun yanıtlarını vereceğiz…Radyo Dinle

Doğum Kontrol Hapı İçmeyi Unutunca Yapılması Gerekenler

• Diyelim ki dün akşam saat 22:00’da içmeniz gereken doğum kontrol hapını, içmeyi unuttunuz, ve bu sabah saat 07:30’da aklınıza geldi… Hemen unuttuğunuz hapı için. Akşam 22:00’da, o günün hapını yine içip, her gün 22:00’da hapınızı düzenli olarak kullanmaya devam edin. 1 günde 2 doğum kontrol hapı kullanmanıza neden olsa da bu durum bu şekilde çözümlenebilmektedir.

Hamile Kalmak İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

• Diyelim ki 7 gündür, her gün saat 22:00’da doğum kontrol hapınızı kullanıyorsunuz; ama 7. gün saydığınızda, 6 tane hap kullandığınızı gördünüz. Bu durumda, o gün saat 22:00’da iki hap birden için. Sonrasında, düzeninize kaldığınız yerden devam edin. Aynı anda iki hap içmek sizin için bir problem yaratmayacaktır.

• Eğer içmeyi unuttuğunuz iki hap olduğunu görürseniz, bu durumu fark ettiğiniz andan itibaren, iki gün boyunca iki doğum kontrol hapı kullanın. Ancak hamile kalma riskinizin bulunduğunu da unutmayıp, 1 hafta boyunca, ilişki sırasında, doğum kontrol yöntemlerinden birini daha kullanın, ya da eşinizden kullanmasını isteyin.

Adet Gecikmesinin Sebepleri

• 3 haftadır doğum kontrol hapı içtiğinizi varsayalım; ama 18. günde, haplardan birini almadığınızı varsayalım… Bu durumda, aynı gün 2 hap kullanma ihtimalini göz önünde bulundurmadan, 21. güne kadar haplarınızı, her gün aynı saatte içmeye devam edin. 21. günden sonra paketi bırakıp, son haftaya devam etmeyin, ve yeni bir doğum kontrol hapı paketine 1. gününden itibaren başlayıp, o kutuyu bitirene kadar için. Yani bu şekilde, 49 gün aralıksız doğum kontrol hapı kullanmış olacaksınız. Ama, bu zaman zarfında adet görmeme gibi bir durumunuz da söz konusu olacak. Yeni başladığınız paketi bitirdikten sonra adet döneminiz başlayacak. Ama siz yine de, 1 hafta boyunca, ilişki sırasında, farklı doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmayı da ihmal etmeyin.

• İçmeyi unuttuğunuz doğum kontrol hapı sayısı 3 – 4 arası ise, bu durumda önce doktorunuza danışın. Onun size ne önereceğini sorun. 7 gün boyunca farklı doğum kontrol yöntemlerinden birini mutlaka kullanın. 7 gün düzenli olarak doğum kontrol hapı içtiğinizde hamile kalma durumunuz ortadan kalkar.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.