0

6 Haftalık Gebelik Dönemi

Gebelik sürecinin 6. haftasına geldiğinizde, artık içinizdeki varlık, sizinle birlikte, doğuma emin adımlarla ilerlemekte, ve bunun için gelişimini hızlıca sürdürmektedir. 6 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin boyu artık bir nar tohumu kadardır. Boyu ise ortalama 2.5 mm civarındadır. Bu haftanın bebeğiniz adına önemli gelişmesi, omurilik olacak yapı üzerine sinir yolunun kapanmasıdır.Radyo Dinle

6 haftalık gebelik sürecinin bir diğer önemli gelişmesi de, bebeğin ilerde, yüzündeki organları oluşturacak olan yerlerinin belirginleşmeye başlamasıdır. Örneğin, daha sonra çene, ve yanak olacak olan küçük doku katları oluşmaya başlar. Kulağın içe doğru gittiği gebelik sürecinin bu döneminde, gözler; ve burun ise bir çıkıntı şeklinde yerlerini belirlemektedir.

Peki gelişen sadece bebeğin yüz hatları mı? Kalp, küçük bir trampet gibi atmaya başlarken kalp tüpü dört odacık şeklinde büyümeye devam etmektedir. Karaciğer, ve böbrek gibi diğer organların da şekillenmeye başladığı bu dönemde, akciğerler tek tüp halinde gelişirken, kesecik gibi bir görünüm kazanacaklarını bilmeliyiz.

Peki bebeğiniz 6 haftalık gebelik tamamlandığında bu önemli gelişmeleri yaşarken; sizdeki değişimlerin nedenleri hakkında bilginiz var mı? Göğüslerinizin hassaslaşmasının, ve karıncalanmasının neden ileri geldiğini biliyor musunuz mesela? Bu durumun nedeni, sizin vücudunuzun, gelişmekte olan bebeği emzirmeye hazırlanmasından kaynaklanır, ve kan akışının hızlanmasına bağlı olarak gerçekleşir. Bu gibi bir durum yaşadığınızda, geceleri dahi, göğüslerinizi destekleyen bir çamaşır kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kabızlık problemi ile de gebelik sürecinin bu günlerinde karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni de, vücudunuzda artan progesteron seviyesidir. Sindirim problemlerine neden olan progesterondan kaynaklı kabızlık sorununu giderebilmek için, günde en az sekiz bardak su için, bol lifli beslenin, ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.