0

5 Haftalık Gebelik Dönemi

Gebelik devam ettiği sürece gelişmeye devam edecek olan bebek, 5 haftalık gebelik sürecinde zaten daha gelişiminin başlarında demektir. Bir önceki haftaya göre, boyu ortalama 1 mm uzayan bebeğinizin boyu, geçen hafta bir haşhaş tohumu kadar iken, bu hafta bir portakal tohumu kadar olmayı başarmıştır; ve boyu ortalama 2 mm’dir.Radyo Dinle

Geçen hafta oluşmaya başlayan plesenta; ve bu hafta oluşmaya başlayan göbek bağı sayesinde, gelişmekte olan bebeğe artık annesinin besinleri aktarılmaya başlayacaktır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için, annesinden alacağı şeker, yağ, amino asit; ve Oksijenin önemi çok büyüktür. İşte bu nedenle, anne adayı olarak sizin sağlıklı beslenmeniz; ve sağlıklı yaşam kurallarına uymanızın önemi, bebeğiniz için çok büyüktür.

Geçen hafta katmanlarına ayrılan hücreler, 5 haftalık gebelik aşamasına gelindiğinde, artık yavaş yavaş sinir yoluna dönüşmeye başlayacaktır, ve bu oluşum, bebeğin hem beyni, hem de bel kemiğini oluşturacaktır. Ayrık omurga adı verilen, omuriliğin tam anlamı ile kapanmadığı hastalık, tam 5 haftalık gebelik döneminde ortaya çıkmaya başlayabilir; ve bu durum, biraz önce belirtmiş olduğumuz, oluşmaya başlayan sinir yolunun yanlış oluşumundan ileri gelmektedir. Buna benzer bir problem yaşamak istemiyorsanız, doktorunuz kontrolünde, günde en az 400 mikrogram folik asit alımı gerçekleştirmelisiniz. Doğum kusurlarının pek çoğunun ortaya çıkmamasının, buna bağlı olduğunu unutmayın. Bundan dolayıdır ki gebelik öncesi anne adaylarına tahliller uygulanarak, bazı değerlerin eksiklik; ya da fazlalık derecelerine bakılmaktadır.

5 haftalık gebelik sürecinde ortaya çıkmaya başlayan bir diğer şey ise kalptir. Düzensiz atışları olan bir tüp halindeki kalp, gebelik sürecinin ilerleyen haftalarında giderek gelişecek, ve düzenli atışlarını gerçekleştirmeye başlayacaktır.

Siz ise, bebeğiniz içinizde büyümeye devam ederken, gebelik haberini de yeni almış olmanız dolayısı ile bir duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Her şeyin yolunda gidip gitmeyeceği, iyi bir anne olup olamayacağınız… korkularınız, mutluluğunuz… gibi tüm bu duygular, sadece sizde değil, bebek sahibi olacağını öğrenen tüm anne adaylarında oluşur, ve normaldir. Duygularınız zamanla normal seyrine dönecektir.

5 haftalık gebelik sürecinde, sadece duygu karmaşası değil, sanki adet olacakmış gibi bel ağrıları; ve kramplarla da karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kendinize dinlenmek için izin vermeli, sakinleştirici müzikler dinleyip, ılık duşlar almalısınız. Sadece bu da değil, ilaç kullanımını bırakmalı; ya da doktorunuz tarafından, hamile olduğunuzun bilinerek verildiği ilaçları kullanmalı, sigara, ve alkol tüketimini ise hemen bırakmalısınız. Beslenmenize vermeniz gereken önem ise zaten tartışılmaz bir gerçektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.