0

Botoks Nedir?

Her insanın isteğidir genç olmak ya da olabildiğince genç görünmeye çalışmak. Bu nedenle de cilt bakımı yapar ve gerektiğinde bazı estetik uygulamalara başvurabilirler. Tam da bu noktada karşımıza botoks çıkar. Ameliyatsız bir şekilde uygulanan botoks, derin ve orta seviyedeki kırışıklıkların giderilmesi adına kullanılır. Peki botoks nedir? Botoks noktaları nerelerdedir? Botoks kimlere yapılır? Botoks hakkında merak ettiğiniz tüm detayları ilerleyen bölgelerde bulabilirsiniz.Radyo Dinle

Botoks Nedir?

Clostridium Botulinum isimli bakteriden üretilen botoks, bir tür proteindir. Nöroloji ve göz için çok uzun zamandan bu yana kullanılan botoks, son dönemlerde kozmetik alanda da kullanılmaya başlanmıştır. Genç kalmak, genç görünmek isteyen kadınlar ve erkekler botoksu, ameliyatsız olması dolayısı ile tercih etmektedirler.

En Sık Kullanılan Botoks Noktaları

Günümüzde insanlar, güzellik ve gençlik dediğimizde ilk olarak yüze bakmaktalar. Yüzde ise botoks noktalarını şu şekilde özetleyebiliriz: Alında bulunan yatay çizgiler, iki kaş ortasında oluşan çizgiler, Ağız çevresinde bulunan çizgiler, göz çevresinde bulunan çizgiler, boyun çizgileri… Botoks noktalarından biri de kaşlardadır. Kadınlar, kaşlarını kaldırmak için de botoks yöntemine baş vurmaktadırlar.

Botoks Kimlere Yapılır?

Botoks genel olarak herkes için kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak, hamile kadınların ve kas problemi yaşayanların botoks uygulamasını yaptırmaları önerilmez. Her ne kadar güvenilir bir yöntem olsa da, uygulama sonrasında baş ağrısı ya da kızarıklık gibi bazı istenmeyen durumların yaşanabileceği de unutulmamalıdır.

Uygulamayı yaptıran kişi, gün içerisinde bölgeyi korumalıdır. Bu nedenle sauna, spor ya da kuaföre gidilmemesi önerilmektedir. Yine sadece ilk gün, uyku pozisyonu da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Yüz üstü yatılmamalıdır. Bununla birlikte, botoks uygulamasının yapıldığı ilk üç gün, denize ya da havuza girilmemelidir.

Botoks uygulamasını her yerde de yaptırmamalısınız. Örneğin, güvenilmeyen bir yerde yapılan bu işlem, sonrasında göz kapağında sarkmalara neden olabilmektedir. Botoksun bu şekilde bir yan etkisi olmamakla birlikte, uygulamayı yanlış yapan kişiler dolayısı ile söz konusu sorunların yaşandığı, uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Kas kasılmalarının istemsiz şekilde tekrarlaması durumunda botoks en etkili tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzdeki mimiklerin oluşmasını sağlayan kasların kasımasında da kullanılan botoks, bu anlamda dünyada kullanılan en etkili tedavi yöntemi olarak bilinmektedir ki bu problemler ilk olarak göz seğirmesi ile başlar ve sonrasında devam eder.

Botoksun uygulanma süresi ortalama 15 dakikadır. Sonrasında, üç gün içerisinde, aynaya bakan kişi botoksun etkisini görmeye başlar. Bir kaç hafta içerisinde ise tam etkisi görülebilir.

Etkisi bir kaç ay içerisinde azalmaya başlayan botoks, en çok sekizinci ayın sonrasında tam olarak etkisini kaybedecektir. Bu nedenle tekrar yapılabilen bir uygulamadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.